Anasayfa / Genel / Kakao fiyatları 45 yılın zirvesinde

Kakao fiyatları 45 yılın zirvesinde

Kakao fiyatları Batı Afrika’daki zayıf üretim görünümü nedeniyle New York’ta 1978’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Kakao vadelileri ton başına 45 yıl sonra ilk kez 4 bin doların üzerini gördü. Fiyatlar bu yıl yüzde 50’yi aşan artış gösterdi.

En büyük kakao üreticileri olan Fildişi Sahili ve Gana’da hasadın başlaması geçen sezonun gerisinde kalırken kakaoda arz açığı endişelerini artırdı.

ADM Investor Services Inc. analistleri son notlarında, “Piyasa, üretimin 2023/24 sezonu için arz açığını önleyecek kadar toparlanacağına ikna olmuş görünmüyor” değerlendirmesini yaptı.

Arz tarafındaki olumsuz durumun El Nino kasırgasının kakaoda önemli üretim bölgelerini etkilemesi dolayısıyla bir süre daha etkili olabileceği bekleniyor. Analistler bunun art arda üçüncü arz açığı dönemine yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Atıştırmalık sektörünün girdilerinden biri olan kakaoda fiyatların artması sektördeki şirketlerin tarifeleri üzerinde de etkili oluyor.

Oreo üreticisi Mondelez International Inc. önümüzdeki yıl bazı ürünlerde fiyat artışına gideceğini açıkladı.

Hakkında

Diğer Haber

Fatih Terim Fonu’nda bir kurban daha ortaya çıktı! “2 milyon dolar yatır yüzde 20 kar al” demişler

Fatih Terim Fonu olarak bilinen ve 18 kişinin dolandırıldığı davaya, bir fonzede daha eklendi. Banka Müdürü Seçil Erzan'a 2 milyon 720 bin lira kaptıran Mert Zeydanlı da davanın 19. şikayetçisi oldu. Zeydanlı ifadesinde, Erzan'ın kendisine "Fatih Terim'in özel fonuna 2 milyon dolar yatırırsam 45 gün sonra yüzde 20 kar alacağını, ama bu bilginin çok gizli olduğunu" söylediği anlattı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]