Anasayfa / Ekonomi / Kadının 9 saatlik ikinci mesaisi var

Kadının 9 saatlik ikinci mesaisi var

Yaklaşık 2 sene önce dünyayı etkisi altına alan ve beraberinde radikal değişiklikler getiren Covid-19 ile ilgili yeni bir araştırma yayımlandı. Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye ve KONDA Araştırma ortak bir çalışmaya imza atarak ‘Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı Araştırması ’nı gerçekleştirdi.
Araştırmaya göre toplumun yüzde 54 ’ü şu anda çalışmıyor, her 5 kişiden 1 ’i 60 saatten fazla çalışıyor, ev yükü kadınların omzunda.
Araştırma kapsamında 32 ilin 99 ilçesinde 2 bin 523 kişiyle yüz yüze görüşüldü. 18 yaş ve üzeri nüfusun ev içi işlerin, evde bakım hizmetlerinin pandemi öncesi ve pandeminin farklı dönemlerindeki verilerini ortaya kondu. Çalışmada öne çıkan bulgulardan birisi de salgın sürecinde iş yüklerinin dikkat çekici şekilde artması oldu.
Toplumda işgücüne dâhil olanlar toplumun yarısından daha az.
Pandemi döneminde evde çalışma veya dönüşümlü olarak ev ve işyerinde çalışma sistemine geçenlerin sayısı arttı.
Her 5 kişiden 1 ’i ise 60 saatten daha fazla çalıştığını söylüyor.
Kadınların yüzde 67 ’si ev işlerini tek başına yaparken evli kadınların yüzde 75 ’i ev işlerini tek başına yapıyor. Kadınların daha fazla yaptığı şeyler ise ev işleri. Pandemide kadınların yüzde 75 ’i daha çok temizlik, yüzde 74 ’ü daha çok yemek yapmış. Erkekler arasında bu oranlar sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 19. Çalışan kadınların Hasat Dergisiünün 9 saati ev işleri ve iş ile geçiyor.
Eğitim seviyesi azaldıkça sigortası olmayanların oranı artıyor.
 Pandemi döneminde eğitim konusunda kurumların ve bireylerin bu duruma hazırlıksız yakalanması nedeniyle online eğitim alması gereken her 10 öğrenciden 1 ’i bu sürece dahil olamadı.
 Pandemi dönemi işten çıkarılanlar ve işi bırakmak zorunda kalanların toplumun yüzde 20 ’sini oluşturdu.
Sosyolog Hatice Özhan ise salgın hastalıklar ve savaş durumlarında eşitsizliğin daha da derinleştiğine dikkat çekti.

Pandeminin yükünün kadınların omzuna yüklendiğini söyleyen Özhan, şöyle konuştu: “Okullar tatil edildi çocuklar evde kaldı. Annelerin özel alanındaki sorumluluğu ve kamusal alandaki sorumluluğu üst üste bindi. Kadınlar hepsini tek başına yapmak zorunda kaldı. Artan yeni sorumluluklar kadınların dayanılır olmayan yaşam koşullarını daha da dayanılmaz hale getirdi. Kadınların omzunda artan bu yük ağır psikolojik tahribatı ortaya çıkardı. Sorunları tespit ederken çözüm önerileri de beraberinde gelmeli.”

GAZ BETON ÜRETİMİ VE ALÜMİNYUM PASTA 

GAZ BETON ÜRETİMİ için,dolgu maddesi olarak silis kumu ve kireç kullanılır. Ayrıca bağlayıcı olarak alçı ve beyaz çimento kullanılırken, gaz betonu kabartmak ve gözenek oluşturmak içinse Pars alüminyum tozu ve Pars alüminyum pasta kullanılır. Birde bunu harç haline getirmek için bir miktar su eklenir. Gaz beton üretimi, tamamen teknik bir konudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Üretiminde Kullanılan Hammaddeler
  • Kuvarsit
  • Çimento
  • Kireç ve alçıtaşıdır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Gaz Beton, Gözenek Oluşturucular

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum toz, tehlikeli ve ithal bir malzemedir.Ülkemizde bir çok firma bu tozun kullanımını bırakmıştır. Diğer alüminyum tozlarından farkı aktif özelliğinin fazla oluşudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars Alüminyum pasta,
Pars alüminyumdan farkı su bazlı oluşu ve yarı katı yarı pasta formunda tehlikesiz oluşu kullanım sebebi olmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Mika’nın Kullanım Alanları

TermoPlastiklerde Mika:Doğrudan mekanik özelliklere etki ederek ; termal genleşme katsayısını azaltır büzülmeyi engeller. Buda boyutsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]