Anasayfa / Tarım / Kadın girişimci bozkıra lavanta bahçesi kurdu!

Kadın girişimci bozkıra lavanta bahçesi kurdu!

 Kayseri’de yaşayan kadın girişimci Venhar Yılmaz, bozkıra lavanta bahçesi kurdu Kendi markasını oluşturmak istiyor. Yılmaz, bahçesini büyüterek ekonomiye katkı sunmak istiyor.

Kayseri’de yaşayan kadın girişimci Venhar Yılmaz, ‘burada tutmaz’ diyenlere aldırmadan bozkırda oluşturduğu lavanta bahçesinde kendi markasını oluşturarak ekonomiye katkı sunmak istiyor.

Talas ilçesine bağlı Kamber Mahallesi’ndeki 4 dekarlık alana lavanta dikti. ‘Burada tutmaz’ diyenlere aldırmadan bahçesini oluşturan Yılmaz, adeta bozkırın ortasında renkli bir yer oluşturdu. Görsel güzelliği olan bahçesini ilerleyen süreçte büyüterek lavanta yağı, lavanta balı üretimi ve fotoğraf çekinmek isteyenlerin uğrak yeri haline getirmeye çalışan Yılmaz, kadın girişimcilere de örnek oldu.

Lavantayı hobi amaçlı diktiğini kaydeden Venhar Yılmaz, “Her şey çok güzel gidiyor. 2 dekarı 2 yaşında, 2 dekarı ise 1 yaşında olmak üzere bahçemizde dikili olarak 4 dekarlık bir alanımız var. Bahçemizi daha da büyütmeyi düşünüyoruz. Gelen taleplere göre de bahçemizdeki boş alanlara doğru bahçemizi büyütmeyi düşünüyoruz. Bu durumu biraz gelişigüzel ilerliyor. Bahçemizdeki tıbbi bir lavanta çeşidi ve ilk yağlık olarak düşünmüştüm. Geçen yılki hasatta çok talep oldu ve yağını satmaya başladım. Sonrasında buraya gelip fotoğraf çekinmek isteyen arkadaşlar oldu. Düğün için gelin ve damatlar burada fotoğraf çekinmek istedi. Bizde o yönde ilerlemeye çalışıyoruz. Burada arı beslemeye de başladık. Lavanta balı da üretmek istiyoruz. Lavantanın her şeyinden faydalanmak istiyoruz. Kayseri ekonomisine katkı sunmak istiyoruz. Bahçemizde Kayseri’de tektir” ifadelerini kullandı.

“İmkansız diye bir şey yok’ diyen Yılmaz, “Bir yola başlarken insanlar genelde ‘olmaz, yapamazsın. Burada tutmaz’ diyorlar. Lavanta ekimimizde bu şekilde oldu. ‘Batı tarafında daha iyi yetişiyor’ derlerken, ben burada bin 600 rakımda bu bitkiyi burada tutturdum. Keşke kimseyi dinlemeden daha büyük bir şeyler yapsaydım ama kısmet. Burayı görenler çok şaşırıyorlar. Sosyal medya üzerinden de paylaşımlar yapıyorum. Oradaki arkadaşlarda çok fazla talepte bulunuyorlar. Adres soranlar oluyor. Burası Talas’a bağlı Kamber mahallesinde ve isteyen herkes gelebilir. Kapımız herkese açık” şeklinde konuştu.

 

 

 

Sodyum Ligno Sülfonat Nedir?

Sodyum Lignosulfonat suda çözünebilen anyonik yüzey aktif maddedir, iyi sörf aktivitesine ve dağılma kapasitesine sahip, yapı kimyasallarında yoğun olarak kullanılan bir hammaddedir.

Sodyum Lignosülfonat aşağıdaki durum ve uygulamalarda kullanılır.
 Sodyum Lignosülfonatın en büyük kullanım alanı, beton kimyasallarında betonun su ihtiyacını düşürerek akışkanlığını arttırmaya yönelik kimyasal katkı üretimlerindedir. Böylece dayanımı yüksek daha güçlü beton üretilmesine olanak sağlanır.
• Sodyum Lignosülfonat, Çimento üretimi sırasında, çimento değirmeninde öğütme kolaylaştırıcı ve hammadde hazırlamada ham bulamaç çamurunun viskozitesini azaltarak öğütme yardımcısı olarak işlev görür.• Sodyum Lignosülfonat, betonun su ihtiyacının azalması ile daha akışkan beton üretmeye olanak sağlar ve hidrasyon hızını düşürür. Gözenekliliği azaltarak, beton yoğunluğunu arttırır, böylece betonun mukavemetini ve geçirimsizliğini büyük ölçüde iyileştirir.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-05523307100

Grafit tozu,Çinko Tozu,Kurşun Tozu,Mürdesenk,Sülyen,Kurşun Oksit,Bakır Sülfat,Çinko Sülfat,Çinko Oksit,Kaolin,altın mühür,sepiyolit,zeolit,potasyum silikat,sıvı kükürt,kalsiyum polisülfür,pars lime sülfür,hadjin yılan kovucu,sunmag yem katkısı,sunsep yem katkısı,aripad hayvan altlığı,sunshield sıvı kaolin,kalsiyum oksit,potasyum hidroksit,kalsiyum ligno sülfonat

Hasatdergisi.com

Kaynak; sondakika.com

Hakkında seldahasat

Diğer Haber

Potasyum Silikat Ve Kullanım Alanları

Potasyum silikat çoğunlukla tarım işlemlerinin yapıldığı alanlarda kullanılan bir kimyasaldır. Tarım sektöründe bakterilere katkı sağlamasından dolayı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]