Anasayfa / Ekonomi / İkinci el araç alım satımına vergi yolda

İkinci el araç alım satımına vergi yolda

Yeni kaynak arayışına giren hükümetin ikinci el vasıta satışlarından binde 5 aidat elde etmek için harekete geçtiği belirtildi. Hazırlanan yasa taslağının yakında TBMM Genel Kurulu’na gelerek yasalaşması bekleniyor.

Sözcü gazetesinden Taylan Büyükşahin’in haberine kadar, gelişen bütçe açığına çözüm bulmak için yeni kaynak arayışlarına giren hükümet, çareyi ikinci el vasıta satışlarında buldu.

Hazırlanan yasa taslağına kadar, ikinci el araçların satışından binde 5 oranında aidat alınacak. Satmak miktarı da aracın en düşük kasko değeri dek olacak. Bu Nedenle düşük satış gösterilip vergiden kaçılamayacak.

Meclis’te hazırlanan yasa taslağının genel kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor. Hazırlanan taslakta ‘2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi dahilinde, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve görev işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5’ ifadelerine yer verildi.

Hazırlanan yasa taslağını değerlendiren aidat uzmanı Nedim Türkmen, geçen yıl ikinci el piyasasının büyüklüğünün 300 milyar liraya çıktığını söyledi. Bu satışlardan koskocoman kârlar elde edildiğini ifade eden Türkmen, “Maliye hem gelir ve kurumlar vergisi keza de KDV alamadı. Derhal alım-satıma harç getirilmeye çalışılıyor. İnsanlar bu binde 5 harcı ödememek için eskisi gibi vasıta devirlerini edinmek istemeyebilirler. Bu sektörde elde edilen kârları vergilendirmek esas hedef olmalı” dedi.

Hakkında

Diğer Haber

Endonezya’da Marapi Yanardağı’nın patlamasında can kaybı 22’ye yükseldi

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulunan Marapi Yanardağı'nın patlaması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 22'ye yükseldi. Arama kurtarma ekipleri, kayıp dağcıların cesetlerine ulaşırken, 1 dağcı ise henüz bulunamadı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]