Anasayfa / Ekonomi / Hazır giyim ihracatında kârlılık yarı yarıya azaldı

Hazır giyim ihracatında kârlılık yarı yarıya azaldı

Ekonomi yönetiminin düşük faiz ve yüksek kurla üretim ve ihracatı canlandırmaya yönelik politikası her ne kadar ihracatı artırsa da, birçok sektörün kârlılığını düşürdü.Dünya’da Yener Karadeniz imzasıyla yer alana habere göre hammaddede büyük oranda dışa bağlı olan sektörlerde maliyetler kura bağlı olarak katlanırken, söz konusu artışlar ihracat birim değerine aynı oranda yansıtılamayınca, kâr kaybı yaşandı. Hazır giyim sektöründe daha önce iç piyasada yaşanan kâr kaybı, ihracatta da başladı ve sektör kârlılığı yüzde 50 azaldı.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, salgın ile birlikte hammadde fiyatlarının çok yüksek oranda arttığını söyledi. Türk hazır giyim sanayicisinin bazı ürünleri dünya ortalamasının oldukça üzerinde fiyatlarla aldığını belirten Gültepe, “Müşteri fiyat konusunda çok hassas. Yerel para birimindeki her türlü hareketi çok yakından takip ediyorlar. TL ’de yaşanan değer kaybının da çok farkındalar. İlk bakışta bu durum ihracata olumlu yansıyor. Ancak iç piyasada dengeler çok daha farklı. Birincisi Türkiye ’de hammadde fiyatları dünya ortalamasının yüzde 20 ’ye yakın üzerinde. Dışardan alınan hammaddede ise ilave gümrük vergisi uygulanıyor. Kur nedeni ile de hammadde fiyatları sürekli yükseliyor. Ancak hammadde fiyatlarında gerçekleşen artış oranını son ürün fiyatlarına olması gerektiği gibi yansıtamıyoruz. Bizim en az yüzde 20 artırmamız lazım kilogram başına fiyatı, ancak son bir yılda bunun yarısını bile yansıtamadık” dedi. Daha önce hazır giyim sektörü ihracatında kârlılık oranının yüzde 5-10 ’larda olduğunu belirten Gültepe, söz konusu gelişmeler nedeni ile bu oranın yarı yarıya düşerek yüzde 3-5 aralığına gerilediğini aktardı.

Hazır giyim sektöründe hammaddenin maliyet içindeki payının yüzde 70 ’e yakın olduğunu dile getiren TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat da, hammaddeye gelen zamlara rağmen hazır giyim sektörü ihracatında kilogram fiyatının sadece yüzde 1,1 arttığını, ancak aynı kârlılığı korumak için ürüne göre minimum yüzde 5-12 arasında artması gerektiğini belirtti. Fayat, “bu oranda bir zam yapmazsak eski kârlılığımızı korumuş olmuyoruz. Dolayısıyla şu anki kur artışı sebebi ile çok ciddi bir baskı olduğu için, sektör bunu yansıtmakta zorlanıyor. Şu an kur artıyor, daha fazla TL kazanıyorum diye kârlılığa konsantre olmuyor ya da görmezden geliyorlar. Bir şekilde müşterinin baskısına boyun eğiyorlar. Kâra çok dikkat etmek lazım. Ödediğimiz hammadde fiyatları döviz bazında arttığı halde, biz döviz bazında zam yapamazsak sıkıntı büyür. Devalüe olmamız ile hammadde maliyetlerinin döviz bazında artması arasında sektör sıkışıp yansıtması gereken zammı yansıtamıyor. En azından yaklaşık 4-5 gibi bir kârdan vazgeçiliyor anlamına geliyor. Zaten sektör çok kârlı çalışmıyor. Bu çok büyük bir sıkıntı” ifadelerini kullandı.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, salgın döneminde işlerin durması nedeni ile üreticilerin kârlılığa çok da bakmadan aldığı birtakım işler olduğunu söyledi. Kaya, “Çünkü istihdam ve kapasite yoğunluğumuz var. Bunu devam ettirebilmemiz için işler aldık. Bu işler de kârsız işlerdi. Bu sebepten dolayı zaten hammadde ve emtia fiyatlarını çok dile getiriyoruz. Hammadde ithalatında uygulanan ilave gümrük vergilerinin bu nedenle kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu kârsızlık ile bu işler sürdürülebilir hale gelmiyor. Çünkü artık sermayeler yetmiyor. Sadece görünenin dışında bir sürü giderler oluşuyor. Hem yenilenebilir enerji sistemleri, hem artıma ve atık sistemleri, iş güvenliği gibi birçok operasyonu yürütmemiz, bu alanlara yatırım yapmamız gerekiyor” dedi.

GAZ BETON ÜRETİMİ VE ALÜMİNYUM PASTA 

GAZ BETON ÜRETİMİ için,dolgu maddesi olarak silis kumu ve kireç kullanılır. Ayrıca bağlayıcı olarak alçı ve beyaz çimento kullanılırken, gaz betonu kabartmak ve gözenek oluşturmak içinse Pars alüminyum tozu ve Pars alüminyum pasta kullanılır. Birde bunu harç haline getirmek için bir miktar su eklenir. Gaz beton üretimi, tamamen teknik bir konudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Üretiminde Kullanılan Hammaddeler
  • Kuvarsit
  • Çimento
  • Kireç ve alçıtaşıdır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Gaz Beton, Gözenek Oluşturucular

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum toz, tehlikeli ve ithal bir malzemedir.Ülkemizde bir çok firma bu tozun kullanımını bırakmıştır. Diğer alüminyum tozlarından farkı aktif özelliğinin fazla oluşudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars Alüminyum pasta,
Pars alüminyumdan farkı su bazlı oluşu ve yarı katı yarı pasta formunda tehlikesiz oluşu kullanım sebebi olmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

 

Hakkında

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]