Anasayfa / Haberler / Hazineye ait tarım arazilerinin satışından 7 milyar lira kazanıldı..

Hazineye ait tarım arazilerinin satışından 7 milyar lira kazanıldı..

Maliye Bakanı, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, 2/B Yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun kapsamındaki uygulamalara ilişkin soru önergesini yanıtladı.

2/B’den elde edilen gelire yönelik soruyu yanıtlayan Ağbal, 2/B taşınmazlarının ve Hazineye ait tarım arazilerinin Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun kapsamında satış işlemlerinden toplam 7 milyar 187 milyon 921 bin 981 TL gelir elde edildiğini açıkladı.

Ağbal, bu gelirin; 6 milyar 976 milyon 756 bin 711 TL’lik kısmının 2/B taşınmazlarının 6292 sayılı Kanununun 6. Maddesi kapsamındaki satış işlemlerinden, 211 milyon 165 bin 270 TL’lik kısmının Hazineye ait tarım arazilerinin 6292 sayılı Kanununun 12. Maddesi kapsamında satış işlemlerinden elde edildiğini söyledi.

Maliye Bakanı Ağbal, 6292 sayılı Kanunla belirlenen başvuru sürelerinin, 2/B taşınmazlarının kullanım kadastrolarının kesinleşme tarihine göre değiştiğini ayrıca gerek 2/B taşınmazları için gerekse Hazineye ait tarım arazileri için kanunlarla ve Bakanlar Kurulu kararları ile ilave süreler verildiğini kaydetti.

Maliye Bakanı Ağbal, en son 22 Eylül 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile 2/B alanlarında bulunan taşınmazların 6292 sayılı Kanun kapsamında satışına ilişkin olarak 6745 sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 7 Eylül 2016 tarihi itibarıyla satın alma başvurusunu yapmayanlar ile yapılan tebligata rağmen taşınmaz bedelini ya da peşinat bedelini ödemeyenlere ve taksitli satışlarda taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlere verilen başvuru ve ödeme sürelerinin altı ay uzatıldığını, bu sürenin 7 Mart 2018 tarihinde sona ereceğini söyledi. Maliye Bakanı Ağbal, Bakanlar Kurulu kararı ile Hazineye ait tarım arazilerinin başvuru süresinin de bir yıl uzatıldığını bu sürenin de 7 Eylül 2018 tarihinde sona ereceğini bildirdi.

Maliye Bakanı, 2016 ve 2017 yılları için 6292 sayılı Kanunun uygulamasından elde edilen gelirlerden yaklaşık 350 milyon TL’lik kısmının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinde afet riski altındaki alanların dönüştürülmesinde kullanılmak üzere özel gelir, özel ödenek olarak kaydedildiğini belirtti.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Kral suyu nedir, ne işe yarar?

Pek çok madde kolay asitlerde çözülebilse de bazı maddelerin çözünmesi çok zordur. Bu maddeler için …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]