Anasayfa / Haberler / ‘Hastalıklı etler’ Meclis gündemine taşındı

‘Hastalıklı etler’ Meclis gündemine taşındı

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök Bosna Hersek’ten ithal edilen etlerde hastalık tespit edilmesinin ardından söz konusu etlerin satış ve imha sürecini Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

CHP’li Gök’ün yanıt aradığı sorular şöyle;

24 ağustos 2017 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile Bosna Hersek’ten ithal edilmiş 20 ton sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı E.coli O157 hastalığının bulunduğu 29 ağustos 2017 tarihinde tespit edilmiştir. Sözü geçen hastalıklı etlerin imha edilmesine ilişkin yazı tahlil sonuçlarından 5 ay sonra 5 ocak 2018 tarihinde Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Alım ve Üretim Dairesi Başkanı tarafından yazılmış ve ilgili mercilere gönderilmiştir. Tıp dünyasında bilinen en tehlikeli gıda kaynaklı patojen bakterilerden birini taşıyan gıdalar bizzat bakanlık eliyle satışa sunulmuş, et politikalarında süregelen hatalara hayati bir hata daha eklenmiştir.

Bu bilgiler ışığında:

1.    29 ağustos 2017 tarihinde tahlil sonuçları çıkmış olan etlerin imha istemi neden 5 ocak 2018’de yapılmıştır?

2.    Hastalık barındıran 20 ton et hangi illerde ve hangi mağazalarda satışa sunulmuştur? Sözü geçen etlerin mağazalara göre satış miktarlarını ve fiyatlarını açıklar mısınız?

3.    2017 ve 2018 yıllarında ithal edilen etlerin geldiği ülkeleri ve ithal edildiği firmalarla beraber gıda analizi sonuçlarını açıklar mısınız?

4.    E.coli O157 bakterisinin alımı kaynaklı rahatsızlıklardan ötürü 2017 ve 2018 yıllarında sağlık kurumlarına kaç vatandaşımız başvurmuştur? Başvuruların akıbetlerini açıklar mısınız?

5.    İthal et politikasının bu şartlarda sürdürülebileceğini düşünüyor musunuz? Et politikalarında herhangi bir revizyon düşünülmekte midir?

6.    Halkımızın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı eliyle zehirlenmesine ilişkin alacağınız önlemleri ve eylem planınızı açıklar mısınız?

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]