Anasayfa / Ekonomi / Gıda fiyatları durdurulamıyor

Gıda fiyatları durdurulamıyor

Gıda fiyatlarında son aylarda yaşanan hızlı artış şubat ayında da devam etti. Şubatta gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında arttı. Son bir yılda ise yüzde 30 oranında artış yaşandı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR ’ın, fiyatlarını Ankara ’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Şubat 2021 ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmayla, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan, sabit gelirlilerin, ücretlilerin ve yoksulların yaşadığı gerçek enflasyonun boyutunun ortaya konulması amaçlanıyor. Oluşturulan gıda sepetinin toplam tutarında şubatta ocak ayına göre yüzde 2,8 oranında yükseliş yaşandı.

Buna göre şubatta, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatları bir önceki aya göre değişmezken, et-balık harcamaları yükselişini sürdürdü ve yüzde 2,7 oranında arttı. En çok zamlanan ürünler ise süt ve süt ürünleri oldu. Süt, yoğurt ve tereyağı fiyatları şubatta yüzde 7,5 oranında zamlandı. Meyve fiyatlarının yüzde 4,3 oranında arttığı şubat ayında sebze fiyatları da yüzde 2,7 oranında arttı.

Gıda fiyatlarında bu yılın ilk iki aylık döneminde ise yüzde 6,5 oranında artış yaşandı. İlk iki ayda, ekmek, bulgur, un makarna fiyatlarında yüzde 5,5, et ve balık fiyatlarında yüzde 5, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatlarında yüzde 16,5 oranında artış gözlenirken, 2020 yılının son aylarında hızla yükselen yağ fiyatlarında ise yüzde 2,2 oranında düşüş yaşandı. Ocak-Şubat döneminde meyve fiyatlarında ortalama yüzde 4,6, sebze fiyatlarında yüzde 5,8 oranında artış, bakliyat fiyatlarında yüzde 2,4 oranında azalış yaşandı.

Gıda fiyatlarında geçen yılın şubat ayına göre yüzde 29,7 oranında artış kaydedildi.

Bu yıl şubatta geçen yılın şubat ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 24,3, et-balık fiyatlarında 15,4, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 35,4 oranında artış yaşandı. Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 31,6 zamlandı. Meyve fiyatları ise yüzde 32,8 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 55,8 oranında artış gösterdi.

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]