Anasayfa / Ekonomi / Gaziantep’te ciğer krizi, fiyatı et fiyatını geçti

Gaziantep’te ciğer krizi, fiyatı et fiyatını geçti

Gaziantep’te son 2 ayda 20 lira zamlanan ciğerin fiyatı, kırmızı et fiyatını geçti. 80 lira olan ciğerin fiyatı, kilogramı ortalama 50 lira olan kırmızı et fiyatından daha fazla.

Restoran işletmecileri ve kebapçılar, ciğer fiyatının bu rekor artışının ardından talebin azaldığını ifade etti. Kentteki kebapçılar ve restoran işletmecileri fedakarlıklarına rağmen ciğere talebin azaldığını belirtirken, fiyatların artışını ise koyun ihracatına ve pandemiye bağladı.

Ciğer fiyatının artmasını koyun ihracatı ve pandemiye bağlayan restoran işletmecisi Erkan Ayık, “Ciğerdeki son zamanlarda artışın nedeni biz esnaflar olarak koyunlarımızın ihracatla satılıyor olmasına bağlıyoruz. Türkiye ’de günde 7-8 bin koyun ihracatı yapılıyor. Bu ihracat da koyun fiyatının artmasına ve bu nedenle de ciğer fiyatının artmasına neden oluyor. Her geçen gün ciğer fiyatlarımız yükseliyor.

Sadece ihracat değil aynı zamanda pandemi de fiyat konusunda çok etkili. Ham ciğer fiyatı 2 ayda 60 liradan 80 liraya yükseldi. Ciğer temizlendikten sonra 85 lira oluyor. Dürüm fiyatlarımız 22 lira idi şimdi 25 lira oldu.

Fazla kâr elde edemiyoruz çünkü müşterilerimizi memnun etmek istiyoruz. Fahiş fiyatlarla satmamak için mücadele veriyoruz. Restoran işletmecileri olarak ciğer konusunda bizim elimizden çok fazla bir şey gelmiyor. Ciğerin fiyatı artınca dürüme zam yapmamak için kendimizden fedakarlık yapmaya çalışıyoruz. Daha ne kadar bu şekilde dayanabiliriz onu bilmiyoruz. Çok fazla dayanabileceğimizi de düşünmüyorum.” dedi.

Ciğer fiyatının her yerde aynı olduğunu ve Gaziantep ’in gastronomi şehri olmasının fiyatların yükselmesine neden olmadığını belirten Ayık, “Ciğer konusunda fiyatların yükselmesine neden olan ekonomik durum ve koyun fiyatlarının çok yüksek olmasıdır. Ciğer, Diyarbakır ’da, Şanlıurfa ’da, Adana ’da, Konya ’da Türkiye ’nin her yerinde aynı fiyattan satılıyor. Türkiye ’nin her yerinde ciğer kebabı satan dostlarımız var. Ciğerin fiyatı şu anda tekel gibi her yerde aynı fiyattan satılıyor.” ifadesini kullandı.

 

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]