Anasayfa / Ekonomi / Foça, Tire ve Menemen’deki meralar kiraya verilecek

Foça, Tire ve Menemen’deki meralar kiraya verilecek

İzmir’in Foça, Tire ve Menemen köylerindeki mera alanları Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İl Mera Komisyonunun kararıyla Mart ayından itibaren 25 yıllığına kiraya verilecek. Köylerin pano alanlarına ihale ilanlarının asılmasıyla öğrenen köylüler, duruma tepkililer. Mera yönetmeliğinin 7-b maddesine göre meraların kiralanacağının duyurulduğu ilanda, ihaleye katılacak gerçek ya da tüzel kişiliklerin kayıtlı bulundukları ticaret veya sanayi odasından sicil belgesi ve vergi kimlik numaralarını bildirmeleri gerektiği vurgulandı.

Bölgede yaşayan köylülerin bu durumdan rahatsız olduklarını belirten Tire Dağ Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yücel Özen, “Meraların kiralanmasının ucunun daha farklı yerlere ulaşacağını düşünememiş nedeniyle itiraz ediyoruz” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tire Dağ Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yücel Özen,şunları kaydetti:

“Bizim meselemiz, ülke et ithal eder halde. Kalkıp Cumhuriyet’in armağanı saydığımız meraları, kiraya vermek akıl alacak iş değil. Bu nedenle bu meraların kiralanmasının ucunun daha farklı yerlere ulaşacağını düşünememiş nedeniyle itiraz ediyoruz. Burada hayvan yetersizliği var ise, kooperatiflere verebilir. İlçedeki ziraat odaları bu meraların ıslahını yapabilir. Bunlar eliyle yapılsa, buna farklı bakarız. Meseleyi İl Tarım Müdürlüğü’nün onayına, dışarıdan farklı şirketlerin buraya proje hazırlamasına itirazım var. Buranın peşkeşe dönebilme olasılığı olduğundan itirazımız var. Köylüler bu durumdan rahatsız”

foca-tire-ve-menemen-deki-meralar-kiraya-verilecek-433053-1.

foca-tire-ve-menemen-deki-meralar-kiraya-verilecek-433054-1.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

İBB Meclisi’nde “Erdoğan” tezahüratları sonrası kavga çıktı

Seçimlerin ardından İBB Meclisi'nin ilk oturumu gergin anlara sahne oldu. AK Partili meclis üyelerinin ayağa kalkarak alkışlarla "Recep Tayyip Erdoğan" tezahüratları yapmasına CHP'liler tepki gösterdi. Oturuma ara verildiği sırada AK Partili meclis üyeleri ile İBB çalışanları arasında kavga çıktı. Arbedeyi görüntüleyen bir gazeteci de yaralanırken, CHP Grup Başkanvekili Tarık Balyalı, "Burayı tribüne çevirmeye hakkınız yok. Meclis, tezahürat yeri değildir." dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]