Anasayfa / Genel / Engelli Hayvanlar İçin Protez Yapan ‘Hayat Tasarımcısı’ Hasan Kızıl..

Engelli Hayvanlar İçin Protez Yapan ‘Hayat Tasarımcısı’ Hasan Kızıl..

Mardin Derik’te yaşayan 22 yaşındaki Hasan Kızıl, engelli hayvanlar için kendi sınırlı imkânlarıyla yürüteç ve protez yapıyor. Örneğin tek ayaklı kartalı su hortumundan, arka ayakları olmayan kaplumbağayı dolap tekerleklerinden yaptığı protezlerle yürütüyor. Kısaca çağımızın iyilik meleği ve kendi ifadesi ile hayat tasarımcısı Hasan Kızıl’ın hikayesi…

Hürriyet’ten Bahar Ünlü‘ye konuşan Kızıl’ın anlattıklarından çocukluğundan beri teknolojiye ilgisi olduğunu öğreniyor ve içindeki hayvan sevgisini hissediyoruz:

“Önceden beri teknolojik aletlerle uğraşıyorum, pek çok projem olmuştu. Isıtmalı ayakkabı yapmıştım, güneş panelleri yapmıştım. Eğitimim yok tamamen kendi içimden geliyor.

Hangi hayvan olursa olsun bana 1 hafta verin diyorum, bir şey tasarlayıp, yapıp yolluyorum. Veteriner arkadaşlardan yardım alıyorum, İstanbul’dan, Mardin’den. Geri dönüşü olmayan, hiç yürüme şansı kalmayanlara yapıyorum. Kimi zaman çamaşır makinesi parçalarını, alüminyum boruları, bisiklet tekerleklerini, her türlü malzemeyi kullanıyorum.”

Bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden 200 cana protez yollayan Kızıl “Parayla satanlar iletişime geçti ama reddettim” diyor.

Bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden 200 cana protez yollayan Kızıl "Parayla satanlar iletişime geçti ama reddettim" diyor.

“Küçükken de yaralı canları tedavi ediyor, kliniklere, barınaklara götürüyordum. Bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden 200 cana protez yolladım, yurt dışına da iki tane. Parayla satanlar iletişime geçti ama reddettim, canların yürümesi koşması parayla olur mu?”

Genç tasarımcının en büyük hedefi 4 ayağını kullanamayan hayvanlar için biyosensör teknolojisini kullanarak biyonik ayaklar geliştirmek.

Hasan Kızıl, geçen sene sınava kayıt yaptırmaya giderken bulduğu yaralı kediyi veterinere götürdüğü için kayıt tarihini kaçırmış. Üniversite sınavına hazırlanıyor ve veteriner olmak istiyor.

Hasan Kızıl, geçen sene sınava kayıt yaptırmaya giderken bulduğu yaralı kediyi veterinere götürdüğü için kayıt tarihini kaçırmış. Üniversite sınavına hazırlanıyor ve veteriner olmak istiyor.

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]