Anasayfa / Ekonomi / Enflasyonda dünya ikincisi olduk

Enflasyonda dünya ikincisi olduk

Her güne yeni bir zam haberi ile başlanırken, enflasyon geçmiş krizlerin rekorlarını tazeleyerek vatandaşın üzerine çığ gibi düştü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ve 2002 yılından bu yana en yüksek seviyelerine ulaşan tüketici enflasyonu martta yıllık bazda yüzde 61.14, aylık bazda ise yüzde 5.46 ’lık artış gösterdi. Türkiye bu son enflasyon oranı ile üçüncü dünya ülkelerini de geçerek aylık ve yıllık bazdaki artış ile dünya ikincisi oldu. Bu verilerle son 20 yılın en ağır ekonomik bunalımını yaşayan toplum, krizin faturasını, ağır ve artan yaşam maliyeti, düşen alım gücü, artan yoksulluk ve fakirlik ile öderken, enflasyon 2001 ve 1994 krizlerine benzer tablolar sergiliyor.

Özelikle doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışla büyük bir enerji baskısı altına giren üretici fiyat endeksi de üç hanelerdeki tırmanışını sürdürerek yıllık yüzde 114.97, aylık bazda ise yüzde 9.19 ’luk artış gösterdi. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) bu oranla 1995 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki 53.83 puanlık fark vatandaşın yeni zamlarla bahar aylarında kara kışı yaşayacağına işaret ederken, yaz aylarına yüzde 70 ’lik bir enflasyon ile giriş yapılması bekleniyor.

Alt gruplara bakıldığında ise yüzde 99.12 ’lik artış ile ulaştırma, üç haneleri zorlayarak TÜFE ’de en çok fiyatı artan ürün grubu oldu. Bunu vatandaşın uzun süredir isyan ettiği gıda fiyatları izledi. Yüzde 70.33 ’lük gıda enflasyonunu mart ayında yüzde 69.26 ile ev eşyası grubu izledi.

TÜİK ’in enflasyonu halkın hissettiği oranların oldukça altında kaldığı eleştirilerine neden olurken, alternatif hesaplama yapan ENAGrup ’a göre Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) mart ayında yüzde 11.93 arttı. E-TÜFE ’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 142.63 olarak gerçekleşti. ENAG hesaplamalarında zam şampiyonu ise yüzde 78.44 ile sağlık oldu.

Türkiye ’de rekora doymayan enflasyon oranı, ülkemizin adını dünya sıralamasında zirveye yazdırdı. Mart itibarıyla hem yıllık hem de aylık bazdaki fiyat artışları ile Türkiye, en yüksek enflasyona sahip 2 ’nci ülke oldu. Zimbabve, yüzde 72.7 ’lik enflasyon ile zirvede yer alırken, Türkiye verisi açıklanan ülkeler içinde Zimbabve ’nin ardından ikinci oldu. Aylık artışta da aynı sıralamada yer alan bu iki ülkeyi, yıllık bazda yüzde 34.7 ile İran, aylık bazda ise yüzde 3.7 ile Kazakistan takip etti.

Enflasyonun 3 aylık seyrini yorumlayan Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi, Merkez Bankası (TCMB) eski Başekonomisti Profesör Dr. Hakan Kara, “Bu yılın ilk üç aylık enflasyonu geçmiş yılların aynı dönem ortalamasının 9 katı. Sefalet endeksinde Arjantin ’le farkı açıyoruz” değerlendirmelerini paylaştı.

Verileri sosyal medya hesabından yorumlayan ekonomi yazarı Uğur Gürses, “Aylık ücret, gelir ile TL tasarruf, emeklilik fonu, alacaklar; üç ayda bunların satın alma gücünün yaklaşık dörtte biri eridi.  Son 20 yılda böyle hızlı bir kayba tanık olunmadı. Bunu yaratanlar, düzeltilmesini de engelliyor, erteliyor” dedi.

Rusya-Ukrayna krizinin de etkisi ile mart ayı boyunca günbegün artan akaryakıt fiyatları da enflasyonda zam şampiyonu çıkardı. Motorin yüzde 32.67 ’lik artış ile martın zam şampiyonu olurken, benzin yüzde 24.41 ’lik artış ile ikinci, kömür yüzde 23.47 ’lik artış ile üçüncü oldu. Gıdada yüzde 20.56 ’lık artış ile kuru soğan, en çok zamlanan 5 üründen biri oldu.

GAZ BETON ÜRETİMİ VE ALÜMİNYUM PASTA 

GAZ BETON ÜRETİMİ için,dolgu maddesi olarak silis kumu ve kireç kullanılır. Ayrıca bağlayıcı olarak alçı ve beyaz çimento kullanılırken, gaz betonu kabartmak ve gözenek oluşturmak içinse Pars alüminyum tozu ve Pars alüminyum pasta kullanılır. Birde bunu harç haline getirmek için bir miktar su eklenir. Gaz beton üretimi, tamamen teknik bir konudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Üretiminde Kullanılan Hammaddeler
  • Kuvarsit
  • Çimento
  • Kireç ve alçıtaşıdır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Gaz Beton, Gözenek Oluşturucular

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum toz, tehlikeli ve ithal bir malzemedir.Ülkemizde bir çok firma bu tozun kullanımını bırakmıştır. Diğer alüminyum tozlarından farkı aktif özelliğinin fazla oluşudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars Alüminyum pasta,
Pars alüminyumdan farkı su bazlı oluşu ve yarı katı yarı pasta formunda tehlikesiz oluşu kullanım sebebi olmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Mika’nın Kullanım Alanları

TermoPlastiklerde Mika:Doğrudan mekanik özelliklere etki ederek ; termal genleşme katsayısını azaltır büzülmeyi engeller. Buda boyutsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]