Anasayfa / Ekonomi / Doğu Anadolu Tarım Fuarı açıldı

Doğu Anadolu Tarım Fuarı açıldı

Doğu Anadolu Tarım Fuarı, 250 ulusal ve uluslararası firmanın katılımıyla Erzurum’da açıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Fuarı, ziyaretçilere kapılarını açtı.

Yerli ve yabancı 250 firmanın katıldığı fuarda, firmaların tarım makineleri ile ürünleri çiftçilerle buluştu.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, fuar açılışında yaptığı konuşmada, kentte önceki günlerde düzenlenen kitap fuarının büyük ilgi gördüğünü hatırlattı.

Kitap fuarının ilgi görmeyeceğini düşünen bazı yayıncıların kente tedirgin geldiklerini ancak gördükleri ilgi karşısında şaşırdıklarını anlatan Altıparmak, şunları söyledi:

“Bazı firmalar kitaplarımız elimizde kalır diye korkmuştu ama fuar o kadar ilgi gördü ki bazı firmalar tırlarla satışa sunmak üzere kitap istetti. Bugün ise tarım fuarı gerçekleşiyor. İnanıyorum ki firmalar ve çiftçiler fuardan kazançlı çıkar. 2012’de Erzurum’un tarım potansiyeli, toplam hasıla 750 bin liraydı, bugün ise 3 milyar lira. Bu artış basit bir hareketle, yani tarım makineleriyle, sulama teknikleriyle olabiliyor. İnanın belki ürünü tonaj olarak ikiye katlayamayabiliriz ama geliri rahatlıkla katlarız. Fuarlarda esnaf da firmalar da çiftçi de kazanıyor. Fuarın hayırlı olmasını diliyorum. Bu fuarlarla şehirde bir zenginleşmeyi hep beraber göreceğimize inanıyorum.”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu da Erzurum’un tarım ve hayvancılığın Türkiye’de en iyi ve güzel yapılacağı illerden birisi olduğunu dile getirdi.

Hayvancılık konusunda alınan tedbirlerle ilde her geçen gün hayvancılıkta ilerleme kaydettiğini belirten Tavlaşoğlu, “Bu yeterli değil. Dünya var oldukça tarım ve hayvancılık hem istihdam hem kalkınma konusunda en stratejik konulardan bir tanesi. Kendi kendimize üreten bir ülke olmamız için tarım ve hayvancılığa daha fazla yatırım yapma konusunda hem fikiriz.” dedi.

Ilıca yolundaki fuar alanında düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Fuarı, 4 gün sürecek.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Potasyum Klorat Kullanım Alanları

Potasyumklorat, beyaz renkli kristalimsi bir katıdır. Potasyumklorat, yaygın olarak potasyum klorür ve sodyum klorattan elde edilir. Sodyum …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]