Anasayfa / Ekonomi / Doğal gaza yüzde 224 zam mı geldi? Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama var

Doğal gaza yüzde 224 zam mı geldi? Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama var

“Doğal gaza yüzde 224 zam geldi” iddialarının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi açıklama yaptı. İddiaların gerçek dışı olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, “Konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatında yüzde 224 değil, ortalama yüzde 1 artış yaşanmıştır. Bu oran sanayide kullanılan doğal gazda ise yaklaşık yüzde 0,5’etekabül etmektedir.” dedi.

DOĞAL GAZA YÜZDE 224 ZAM İDDİASI

Akaryakıta yapılan zammın ardından bir doğal gazla ilgili dikkat çeken bir iddia gündeme geldi. Doğal gaza yüzde 224 zam yapıldığı öne sürüldü. İddiaların ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, “yüzde 224 zam” iddialarının gerçek dışı olmadığı belirtildi.

“YÜZDE 224 DEĞİL, YÜZDE 1 ARTIŞ YAŞANDI”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatlarında yüzde 224 değil, ortalama yüzde 1 artış yaşanmıştır. Bu oran sanayide kullanılan doğal gazda ise yaklaşık yüzde 0.5’e denk gelmektedir.

“METREKÜP FİYATINDA YÜZDE 6 ARTIŞ”

Doğal gazda metreküp başına ÖTV 0.0747 lira olarak güncellenmiştir. Bu da KDV etkisiyle birlikte metreküp fiyatında yaklaşık 6 kuruşluk bir artış anlamına gelmektedir.

“İDDİA DOĞRU DEĞİL”

Öte yandan, Avrupa’da doğal gaz faturalarındaki vergi yükü ortalama yüzde 36 düzeyindeyken, bu oran Türkiye’de KDV ve ÖTV artışlarıyla birlikte yüzde 18 seviyesine (Avrupa’nın yarısına) yaklaşmıştır. ‘Doğal gaza yüzde 224 zam geldi’ iddiası doğru değildir.”

Hakkında

Diğer Haber

Ankara’da 10 bin makaron ele geçirildi

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde düzenlenen kaçak sigara operasyonunda, tütünle doldurulmuş 10 bin makaron (filtreli sigara kağıdı) ile 10 kilogram kıyılmış tütün ele geçirildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]