Anasayfa / Genel / Dikkat çekici rakam: Türkiye, 270 ton süt tozu ithal etti

Dikkat çekici rakam: Türkiye, 270 ton süt tozu ithal etti

Ömer Fethi Gürer, Bakan Tüfenkci tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde 2016 ve 2017 yıllarında ithal edilen süt tozu ve buzağı maması miktarının açıklanmasını istedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise “ İstatistik Programından yapılan sorgulamalardan elde edilen verilere göre; 01.01.2016 – 31.10.2017 dönemine ilişkin (2017 yılı verileri geçici) toplam 270.210.-kg, 1.135.519.-$ değerinde süttozu, 110.299.414.-kg, 171.306.187.-$ değerinde diğer hayvan yemi ithalatı gerçekleşmiştir” dedi.

Bakan Tüfenkci, “Türk Gümrük Tarife Cetvelinde “buzağı mama”sına karşılık gelen özel bir sınıflandırma bulunmadığından; perakende satılacak hale getirilmiş kedi-köpek maması dışında kalan hayvan gıdası olarak hazırlanmış müstahzarlara ait istatistikileri verilmiştir” açıklamasında bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise 171 milyon dolar değerinde hayvan yemi ithal edilmiş olmasının, Türkiye’de tarım ve hayvancılığın geldiği noktayı göstermesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Son yıllardaki yanlış tarım politikaları nedeniyle tarım ve hayvancılıkla ilgili neredeyse her şeyin ithal edildiğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Yem, mazot, gübre ithal. Et, saman ithal. Hayvan yemi ithal. Tüm bunların yanında, Türkiye’de süt fiyatları çok düşük olmasına rağmen, ülkemiz süt tozu ithalatında da yurtdışına ciddi rakamlar ödüyor. Tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkeyken, bugün süt tozunu ve hayvan yemini ithal ediyor duruma gelmişsek, bu üzerinde durulması ve çözüme kavuşturulması gereken önemli konulardan biri durumundadır” diye konuştu.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]