Anasayfa / Genel / Denizde yüzen genç kadını mavi halkalı ahtapot ısırdı! Zehri felce yol açıyor

Denizde yüzen genç kadını mavi halkalı ahtapot ısırdı! Zehri felce yol açıyor

Sydney’in kuzeyindeki Chinamans Plajı’nda bir kadını, yüzerken eline aldığı deniz kabuğunun içinde bulunan mavi halkalı ahtapot karın bölgesinden iki defa ısırdı. Karın bölgesinde şiddetli ağrı oluşan kadın, tedavi edilmek üzere en yakındaki Royal North Shore Hastanesi’ne kaldırıldı.

“ÇOK NADİR GÖRÜLÜR ANCAK SON DERECE ZEHİRLİDİR”

Yeni Güney Galler sağlık görevlisi Christian Holmes, “Mavi halkalı ahtapot ısırığı çok nadir görülür ancak bu ahtapotlar son derece zehirlidir. Sağlık görevlileri hastayı, ısırık bölgesine soğuk kompres uygulayıp tedavi ve gözlem yapılması için hastaneye ulaştırdı” ifadelerini kullandı.

ZEHRİ FELCE YOL AÇIYOR

Avustralya Deniz Bilimi Enstitüsü, kendilerini tehlikede hissettiklerinde belirgin hale gelen parlak mavi halkaları nedeniyle mavi halkalı ahtapot olarak adlandırılan deniz canlısının, kurbanlarında felce yol açabilen ölümcül bir zehir üretebildiklerini açıkladı.

İSTEMLİ KASLARI HIZLI BİÇİMDE ETKİLİYOR

Enstitü, şu ana kadar Avustralya’da en az iki, Singapur’da ise bir kişinin bu ahtapotun ısırması nedeniyle öldüğünü kaydetti. Ahtapotun zehrinin, istemli kasları hızlı biçimde etkilediği, bazı kurbanların solunum sistemini felç ederek oksijen yetmezliği nedeniyle ölmesine yol açtığı belirtildi. Zamanında müdahaleyle oksijen verilen hastaların kurtulabildiği ifade edildi.

MAVİ HALKALARI, KENDİNİ TEHDİT ALTINDA HİSSEDİNCE ÇIKIYOR

Avustralya kıyı şeridinde bulunan, kolları açıkken genellikle 10 santimetreden büyük olmayan bu ahtapotun mavi halkaları, sadece kendini tehdit altında hissettiğinde ortaya çıktığı için, kurbanlar bazen onları daha zararsız ahtapot türleriyle karıştırabiliyor.

Kaynak: AA / Güncel

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]