Anasayfa / Haberler / Damızlık düve ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı!

Damızlık düve ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı!

Bakanlar Kurulu, İthalat Rejimi Kararına ek Kararda değişiklik yaparak AB’den damızlık düve ithalatında yüzde 7.8 olan gümrük vergisini sıfırladı. Böylece bir süre önce TİGEM’e sıfır gümrükle ithalat yetkisi verilmesi üzerine özel sektörden gelen yoğun tepkiyle birlikte, ithalatta bir anlamda geri adım atılmış oldu.

Mayıs ayı başında 150 bin adeti damızlık olmak üzere TİGEM ile Et ve Süt Kurumu’na (ESK) gümrüksüz canlı hayvan ithalatı yetkisi veren Bakanlar Kurulu, bu uygulamayı değiştirerek damızlık yönüyle yüzde 7.8 olan gümrük vergisini sıfırladı. Mayıs ayında iki kamu kurumunun gümrüksüz ithalat konusunda yetkilendirilmesiyle, piyasada haksız rekabet yönünde eleştiri yapılmış, bu kurumların iyi niyetli olmakla birlikte, bu kadar yüksek hacimli ithalatı gerçekleştirmekte zorlanacakları kaydedilmişti.

Bu tartışmalar üzerine Bakanlar Kurulu, dünkü Resmi Gazete’de damızlık ithalatında gümrük vergilerini AB ülkeleri için sıfırladı.

Buna göre 0102.21.10.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu(GTİP) düve(doğurmamış dişi sığır), 0102.21.30.00.00 GTİP’li inek ve 0102.21.90.00.00 diğerleri başlıklı ürünlerin AB- EFTA, Bosna Hersek, ve diğer ülkeler için yüzde 7.8 olarak belirlendi. Ancak kararda yer alan bir dipnot ile AB ülkeleri için gümrük vergilerinin yüzde 0 olarak uygulanması öngörüldü.

Kaynak: DÜNYA

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mehmet Şimşek’ten vergi indirimi isteyen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a şok yanıt: Transferde şov yapıyordunuz

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin vergi indirimi için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çaldıkları iddia edildi. Görüşmede Bakan Şimşek'in 3 kulüp başkanına "Transfer döneminde uçakların biri indi biri kalktı. Şov yaptınız. Şimdi vergi indirimi mi istiyorsunuz?" yanıtını verdiği öne sürüldü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]