Anasayfa / Ekonomi / Çiftçiler:”Tarım Kredi Kooperatifi borcumuzu yüzde 40 faizle yapılandırabiliyoruz”

Çiftçiler:”Tarım Kredi Kooperatifi borcumuzu yüzde 40 faizle yapılandırabiliyoruz”

Çiftçiler yüksek faiz tartışmalarını izlerken, “Yüzde 19 faiz de ne ki, biz Tarım Kredi Kooperatifi borcumuzu yüzde 40 faizle yapılandırabiliyoruz” diyor. Tarım Kredi’nin borçları yapılandırdığını ancak borcun büyüyerek ödenmeyecek hale geldiğini anlatan bir çiftçi, “Yapılandırırken örneğin 10 liralık borcun 2 lirasını alıyor, 8 liraya ise yüzde 40 faiz uyguluyor. Asıl faiz lobisi tarımda. Yapılandırma taksitlerimi pandemi nedeniyle ödeyemediğim için şimdi bana gübre de satmıyor. Ben ekip biçemezsem o borcu nasıl ödeyeceğim” dedi.

Bir diğer çiftçi ise çiftçilere sıfır faizle yapılandırma sunduğunu söyleyen bazı bankaların avukatlık ücreti adı altında fahiş ücretler aldığını anlattı. Çiftçiler sırtlarındaki borç yükünü taşıyamaz hale geldiklerini belirterek 7 Nisan’da Anadolu’nun farklı bölgelerinden tekrar Ankara’ya yürümeye hazırlanıyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borçlarının faizsiz yapılandırılmasını isteyen çiftçiler, üretimden hızla çekilme noktasında. CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal çiftçilerin yeniden haciz kıskacına girdiğini belirterek, “Tarım Kredi Kooperatifine borcundan dolayı icra ve haciz işlemleri 1 Nisan 2021 tarihinde yeniden başlayacak. Çiftçilerimiz yine mağdur olacak. Şu anda çiftçinin borcunu ödeye imkanı yok” ifadesini kullandı. Bu dönemde yeni icra ve hacizlerin Türkiye ekonomisine büyük sıkıntı yaratacağını vurgulayan Sarıbal, “Çiftçilerimizin borçları ile icra ve haciz işlemleri, ürettiği ürünün hasat tarihinden bir ay sonraya ertelenmesi gerekir. Bu dönemde yapılacak icra ve haciz işlemleri çiftçinin üretimini durdurarak milli ekonomiye zarar vereceği gibi, üretimden çıkmasını sağlar. Kalan bir hafta içinde borçların acilen ertelendiğinin duyurusu yapılmalı ki çiftçi nefes alsın” ifadesini kullandı.

Gübreden tohuma tüm girdilerinde bu yıl çok yüksek zamlarla mücadele eden çiftçiler yeni sezonda da sera naylonundaki fahiş zamdan şikayetçi. Geçen yıl kilosu 17 lira olan sera naylonunun kilo fiyatının bu yıl 37- 40 lira seviyesine fırladığını anlatan Amasyalı çiftçi Ömer Sarı, “Bir sera için 85-90 kilo naylon gidiyor. Geçen yıl 8 bin liraya 7 top naylon aldım. Bu yıl bu paraya ancak 2 top sera naylonu satın alabildim. Çiftçiyi resmen soyuyorlar. Çiftçi girdisi bu kadar pahalı olamaz, burada hiçbir kontrol bulunmuyor” diyerek isyan etti.

Neden Kimyadeposu.com?

kimyadeposu.com güvenilir

kimyadeposu.com zamanında gönderir

kimyadeposu.com uzman kadroya sahiptir

kimyadeposu.com kaliteli ürünleri uygun fiyata temin eder

kimyadeposu.com Türkiye nin Kimya Deposu

Nano metal tozlar kimyadeposu.com da

Manganez Dioksit kimyadeposu.com da

Grafen kimyadeposu.com da

Sıvı Kaolen kimyadeposu.com da

Oksitler kimyadeposu.com da

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]