Anasayfa / Dünya / Çiftçiler Holdinglere mi? Emanet!

Çiftçiler Holdinglere mi? Emanet!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduğu belirtilen ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ne göre Türkiye’nin tarımı, kurulacak ve yüzde 50 hissesi özel sektöre verilecek olan Semerat Holding’e devredilecek.

Uzmanlar projenin tarımın toptan özelleştirilmesi ve çiftçilerin holdinglerin insafına terk edilmesi anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Hükümet seçim sonrasında önümüzdeki döneme ilişkin planlarını açıklamayı sürdürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sözünü ettiği “Tarımda Milli Birlik Projesi”nin ayrıntıları dün Dünya gazetesinde yayınlandı. Buna göre, Türkiye’nin tarımsal yapısı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatı, tarımda faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin organizasyon yapısı tümüyle değiştiriliyor. Projeye göre Türkiye’nin tarımı kurulacak Semerat Holding’e devredilecek. Özel sektörün yüzde 50 ortak olacağı Holding’e Toprak Mahsulleri Ofisi, Atatürk Orman Çiftliği, Türk Şeker, Çaykur gibi tarımda faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri de ortak olacak.

Projeye göre, girdi,üretim ve aracı bölümüne ilişkin görevleri Milli Birlik Kooperatifi, sanayi ve perakende kısmını ise Semerat Holding üstlenecek. Buna göre Milli Birlik Kooperatifi’nin yapacağı görevler ise mikro planlama, girdi temini, kaynak (toprak, su vb) planlama, birincil üretim, teşvik ve desteklemeler, finansman, pazarla irtibat, birincil işleme ve aracılar, ithalat-ihracat rejimi olacak.

UYGULAMA OLANAĞI YOK

Ayrıntıları ortaya çıkan projeyi uzmanlar Aydınlık’a değerlendirdi. Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin bağlı olduğu Eski Sanayi ve Ticaret Eakanlığı Müsteşarı Ersen Yavuz, projenin yanlışlığı bir yana uygulama olanağının da bulunmadığını belirtti. Hükümetin yakın bir geçmişte havza bazlı üretimden söz ettiğini, ama şimdi bambaşka bir projeyi devreye sokmaya çalıştığını kaydeden Yavuz, projeyi hazırlayanların Türkiye’deki tarımı bildiğini sanmadığını ifade etti. Yavuz tarımdaki sorunları gidermenin yolunun Dünya Bankası projesiyle yok edilen Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin yeniden canlandırılması olduğunu söyledi.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]