Anasayfa / Tarım / Çiftçi eylemi başlamadan bitti

Çiftçi eylemi başlamadan bitti

Tarım Kredi Kooperatiflerinde uygulanan yüksek faizden dolayı icralık hale gelen çiftçiler, seslerini duyurabilmek için bugün Tarım ve Orman Bakanlığının önünde yapacakları eylem başlamadan bitti. Alınan bilgilere göre güvenlik güçlerinin yasa dışı örgütlerin eylemlere katılıp provokasyon yapabilecekleri uyarısında bulunması üzerine çiftçiler eylem yapmaktan vazgeçtiler.  Kendi aralarında belirledikleri 5 kişilik grup Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç ile görüştüler. Görüşmeye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz da katıldı.

Görüşmede mağdur çiftçiler taleplerini iletirken, borçlarının faizleri silinerek 5 eşit taksitte ödenecek bir yapılandırmayı istediler. Çiftçilerin talepleri not edilerek Bakan Pakdemirli’ye iletilecek. Bakan Pakdemirli de konuyu Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a iletecek.

Fahrettin Poyraz’ın, görüşme öncesinde toplantıya katılacak çiftçi temsilcilerinin isimlerini alarak hazırlıklı geldiği gözlenirken, bir grup üyesinin de Tarım Kredi üyesi olmadığı gerekçesiyle toplantıdan çıkartması dikkat çekti.

Diğer yandan Poyraz’ın mağdur çiftçilerin ortak sesi olması için sosyal medyada kurdukları ‘Tarım Kredi Kooperatifi Mağdurları’ platformundan toplantıya katılan platform üyelerinin paylaşımlarından bazı çıktılar getirmesi de dikkat çekti.  Bu durum toplantıya katılan platform üyeleri arasında; ‘Fahrettin Poyraz da sıkı takipçimizmiş’ yorumlarına neden oldu.

Diğer yandan toplantıya Tarım Kredi Kooperatiflerinde asıl çiftçi temsilcileri olan Merkez Birliği Yönetim Kurulundan hiçbir ismin katılmaması da dikkat çekti.

Çiftçi temsilcileri toplantı sonrasında nasıl bir adım atılacağını beklerken, pek de umutlu ayrıldıkları söylenemez. Ancak mağdur çiftçiler sonuç alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

3 ayda 572 milyon dolarlık fındık ihracatı yapıldı

Türkiye, 2023-2024 fındık ihracat sezonunun üç aylık döneminde 572 milyon doları aşkın gelir sağladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]