Anasayfa / Ekonomi / CHP’li Göker ”Yatçılara mazot 1,5 TL çiftçiye neden 4,5 TL?”

CHP’li Göker ”Yatçılara mazot 1,5 TL çiftçiye neden 4,5 TL?”

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlamasını istediği  ‘mazot fiyatları’ hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Soru önergesinde Göker;

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hemen hepsinde tarıma ciddi kaynak aktarıldığını ifade eden Göker, soru önergesi hakkında yaptığı açıklamada, “Ülkemizde ise tarım kesimine yeterli kaynak ayrılmadığı açıktır. Bunun sonucunda bitkisel üretimde ve hayvancılıkta geçmişte kendine yeterliliği yüksek ülkelerden biri olan Türkiye, son yıllarda birçok temel üründe ithalatçı konumuna gelmiştir” dedi.

Ülkemizin özellikle mazot fiyatlarında dünyanın en pahalı ülkelerinden biri konumunda olduğunu söyleyen Göker, şunları kaydetti: “Fiyatı ortalama 4 lira 80 kuruş olan mazotun yüzde 65’inin vergi olduğu göz önünde bulundurulursa çiftçimizin sırtındaki yük tüm açıklığı ile ortaya çıkacaktır. Denizciliğin geliştirilmesi için yat sahiplerine litresi yaklaşık 1,5 liradan verilen mazotun çiftçilerimize fahiş fiyattan verilmesi en büyük problemlerden birisidir” ifadelerini kullandı.

CHP’li Göker, yazılı soru önergesinde Naci Ağbal’ın yanıtlamasını istediği şu sorulara yer verdi:

“Bitkisel üretimde ve hayvancılıkta geçmişte kendine yeterliliği yüksek ülkelerden biri olan Türkiye’nin, son yıllarda birçok temel üründe ithalatçı konumuna gelmesinin sebepleri nelerdir?

Tarımın geliştirilmesi için çiftçinin kullandığı mazotta indirime gidilmesi konusunda hükümetinizce yapılan bir çalışma var mıdır?

Tarımsal destekleme ödemelerinin milli gelir içindeki payının en az yüzde 1 olacağı hükme bağlanmış olmasına rağmen tarımsal destek miktarının binde 5-6 seviyesinde kalmasının sebepleri nelerdir?”

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]