Anasayfa / Ekonomi / Çeşme ’ye rant uğruna ihanet

Çeşme ’ye rant uğruna ihanet

Türkiye ’nin gözde turizm ilçesi Çeşme talana açıldı. Hasat Dergisi olarak ilçedeki talanı gözlemledik. Çeşme ’de denize sıfır oteller dikkatimizi çekti. Çeşme ’de iki katlı imara izin veriliyor. İlçede denize sıfır birçok yerde şirketler, otel ruhsatı adı altında yüksek katlı binalar yaparak konut satışı yapıyor. Hali hazırdaki mevcut ünlü oteller tadilat yapılarak 1 + 1 rezidans dairelere çeviriyor. Konutlar ise yaklaşık 1 buçuk milyon dolardan satışa çıkarılıyor.

Çeşme ’nin en güzel plajlarından biri olan Altınkum Plajı ise tahrip ediliyor.

Halk Plajı ve sit alanı olan plajda Yeşilköylü Atık Yönetimi Madencilik firması tarafından beach-club inşa edilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ’ndan toplamda bin 400 metrekare arazi kiralandı. Yıllık kira bedeli sadece 360 bin TL olan bu alanda şirketin iş makinalarıyla 10 bin metrekareye yakın bir alanı tamamen tahrip ettiği görüldü. Bu çalışmada 100 yıllık ardıç ağaçları ve binlerce kum zambağı zarar gördü. Bölge halkının şikâyetleri ise yetkiler tarafından karşılık bulmuyor.

Bölgede yaşayan yurttaşlardan Teyfik Baytekin, “Burada ücretsiz denize girip, doğanın tadını çıkartıyorduk. Şimdi şirketler gelip buraları halka kapatmaya çalışıyor. Bunu yaparken doğaya zarar veriyorlar. Çeşmeliler olarak doğamızın, sahillerimizin korunmasını istiyoruz” diyor.

Ardından plajda ailesiyle vakit geçirmeye gelen Cemil Kiraz ile konuştuk. Kiraz, “Bizim gibi yurttaşlara dinlenmeyin, denize girmeyin, eğlenmeyin diyorlar. Çeşme ’de ücretsiz sahil kalmadı. Plajlar ve koylar halka açık olmalıdır” diyerek tepkisini gösteriyor.

Altınkum Plajı ’nın ardından Aya Yorgi Koyu ’na doğru yola çıkıyoruz. Koyun etrafında bulunan üçüncü derece sit alanında yer alan ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak belirlenen tarım arazisi ve zeytinlik alanları imara açıldı.

Konu hakkında görüştüğümüz Çeşme Çevre Platformu Başkanı Ahmet Güler, “Bakanlığın, Ankara ’da oturan birkaç bürokratının yöre halkına sormadan, kendi başlarına burayı imara açmaları bir doğa cinayetidir. Bu çerçevede şu anda askıda olan imar değişiklik planlarına askıdan iner inmez dava açacağız. Hukuk çerçevesi içinde her türlü eylemi ortaya koyarak koyun yok olmasını önlemeye çalışacağız” dedi.

İzmir ’in ‘Kanal İstanbul ’u olarak tanımlanan ve kenti felakete sürükleyecek Çeşme Projesi ’ne tepkiler sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilmek istenen proje, İzmir ’in Urla ilçesine bağlı Zeytineli köyünden Çeşme ’ye bağlı Alaçatı ve Ildır ’a uzanan 120 milyon metrekarelik alanı kapsıyor. Alan içinde bulunan doğal SİT alanları, zeytinlikler dâhil tarım ve mera alanlarının vasfı projeye göre değiştirilirken tepkiler sürüyor. Açılan davalar doğrultusunda yapılan bilirkişi incelemesinde kamu yararına uygun olmadığı açıklandı.

Çeşme Çevre Platformu Başkanı Ahmet Güler, “Çeşme Yarımadası ’ndaki ekolojik yıkım geri dönülemez bir noktaya ulaşmadan, bu yıkımın acilen durdurulması için yetkilileri bu talan projesinden vazgeçmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan dünyaca meşhur Paşalimanı Koyu ’ndaki 120 dönüm arsanın satış ihalesi 385 milyon liraya ALDO Enerji Şirketi ’ne yapıldı.

BAKIR TOZU VE KULLANIM ALANLARI

 Bakır en önemli elementlerden biridir. Parlak metalik parlaklığa sahip, dövülebilir ve sünek olan kırmızımsı bir metaldir. Bakır, ısı ve elektriğin iyi bir iletkenidir (elektriksel iletkenlikte sadece gümüş için ikinci). Malleabiltityitesi sayesinde kolayca tabaka, tel ve boru haline getirilir.

Kimyasal adı: Cu

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

 Bakır Tozu Uygulamaları:

·         Anti-botic, antibiyotik ve anti-mantar ajan

·         Yüksek mukavemetli metaller ve alaşımları

·         Yüksek termal iletken malzemeler

·         İçin iletken mürekkep ve macun elektronik baskılı

·         Sinterleme katkı maddeleri ve kondansatör malzemeleri

·         Yağlayıcılar

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

KULLANIM ALANLARI

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,,pars kalay sökücü

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

SODIUM NAPTHALENE SULFONATE NEDİR?

naftalin sülfonat süperplastikleştirici betonda naftalin sülfonat naftalin sülfonik asit sodyum naftalin sülfonat fiyatı sodyum naftalen …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]