Anasayfa / Genel / Cerattepe halkının feryadı:’Madene İzin Verdiniz,Sularımız Kirlendi, Hayvanlarımız Zehirlendi

Cerattepe halkının feryadı:’Madene İzin Verdiniz,Sularımız Kirlendi, Hayvanlarımız Zehirlendi

Cumhuriyet’ten Ömer Şan’ın haberine göre, köylüler, Cerattepe maden sahasının kuzey ve güney galeri alanları bölgesinden çıkan kimyasal atıkların su kaynaklarını kirlettiğini iddia etti. Bunun üzerine Cerattepe’deki maden bölgesine çıkan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve dernek yöneticileri, su kaynaklarını inceledi, hayvanları hastalanan çiftçilerle görüştü. Heyet, farklı bölgeden bir kez daha su örnekleri alarak tahlile gönderdi.

Cerattepe’deki maden çalışmalarında kuzey galerisinin hemen altında bulunan merada geçimini hayvancılıkla sağlayan Fikret Beyaz, maden şirketinin çalışmaya başlamasının ardından su kaynaklarının kirlendiğini ve bu sulardan içen hayvanlarının zehirlendiğini öne sürerek “5-6 yıldır aynı merada hayvan besliyorum. Maden şirketi başlayana kadar herhangi bir sıkıntımız, sorunumuz yoktu. Şirketin çalışmalarının ardından artık dereye atık suyu mu veriyor, tünelin içini mi boşaltıyor bilmiyorum. Bu çalışmalardan sonra benim ahırımdaki 27 hayvanım zehirlendi. Hayvanlardan hiçbir türlü verim alamıyorum. Hayvanlar cansız kaldı, ishali durmuyor, ağrıları, sancıları durmuyor. Yatıyor kalkmıyor, geviş getiremiyor” dedi.

Maden çalışması başlayana kadar böyle bir şeyle karşılaşmadığını kaydeden Beyaz, “Bu meranın tamamı tapuludur. Bizim dedelerimiz de gelir şahitlik yapar. Biz bu suyu hiç böyle görmedik. Bizim yolumuz kapalı, o bölgeden geçmemize zaten izin vermiyorlar. Görevliler geldi, numune aldılar. Büyük zararım var. Ben bir maden şirketi yüzünden bu merayı terk edemem. Terk edecekse maden şirketi terk etsin” diye konuştu.

Maden çalışmalarının güney galeri bölümünün alt tarafından bulunan Hatila köyü sakinlerinden Mevlüt Altuntaş ise, köylerine içme ve sulama suyu sağlanan derelerin tamamen kirli beyaz renge büründüğünü ifade ederek, “Sebze ve meyveleri sulamak için kullandığımız su kirlendi. Biz yıllarca böyle bir şeye tanık olmadık. Hayvanlarımızı da sudan içiremiyoruz. Suyumuzu da doğamızı da zehirlediler” dedi.

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mehmet Şimşek’ten vergi indirimi isteyen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a şok yanıt: Transferde şov yapıyordunuz

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin vergi indirimi için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çaldıkları iddia edildi. Görüşmede Bakan Şimşek'in 3 kulüp başkanına "Transfer döneminde uçakların biri indi biri kalktı. Şov yaptınız. Şimdi vergi indirimi mi istiyorsunuz?" yanıtını verdiği öne sürüldü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]