Anasayfa / Ekonomi / ÇAYKUR 1. sürgünde 245 bin ton yaş çay aldı

ÇAYKUR 1. sürgünde 245 bin ton yaş çay aldı

Nehir İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılmış açıklamada, yaş çay alımlarının 19 Mayıs‘ta başladığı anımsatıldı. Bugün itibarıyla tamamladıkları birinci sürgün döneminde toplam 245 bin ton dere alımı yapıldığı kayıtlı açıklamada, sürgün her tarafında fabrikaların tamamında işleme kapasitesinin üstüne çıkılarak ve bayram günlerinde de alım yapılarak en fazla seviyelerde üretim gerçekleştirildiği aktarıldı.

BILGIN SÜRECİNDE OLUMSUZLUK YAŞANMADI

Açıklamada, yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde başlayan kampanya dönemine endişe ve tedirginlikler içerisinde girildiği belirtilerek, şöyle devam edildi:

“Fakat hamdolsun aldığımız tedbirler ve yapılan planlamalarla müstahsilimizin dayanıklılık ve uyumları neticesinde gizli ve huzurlu bir çay alım süreci yaşanmıştır. Dolayısıyla olağan dışı koşullar altında yaşanılan bu sürece, fedakar ve halden anlayan yaklaşımlarıyla olumlu katkıda bulunan ilk kez imalatçı ve çalışanlarımıza teşekkür ederiz.”

ÇAYKUR 1. sürgünde 245 bin ton yaş çay aldı

“AKARSU KALİTESİ ARTACAK”

Salgın sürecinin olumlu neticelerinden birinin, üreticilerin bitmiş aile tarımına dönerek kendi çaylarını toplamaları olduğu vurgulanan açıklamada, yerli ya da yabancı işçilere verilecek milyonlarca liranın alan ve aile içerisinde kaldığı ve ekonomik katkılar sağlandığı açıklama edildi. Açıklamada, gerçek üreticinin bahçeye girmesiyle yaş çayda toplama hatalarının azaldığına uyarı çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Bunun devam ettirilmesi halinde zaman içerisinde çay bahçelerinin iyileşerek verim artışları yaşanacağı ve nehir kalitesinin artacağı kanaatindeyiz. Unutmayalım oysa hiçbir el ya da yabancı emekçi reel üreticinin, kendi alın terinin ve emeğinin yerini tutamaz. Temennimiz yeni adi döneme yerinde sergilenen kendi çayını kendi birleştirme çabasının bu samimiyetin yalnızca bu sürgün dönemiyle kalmayıp bundan sonraki sürgünlerde ve yıllarda da devam ettirilerek uygulamanın akıcılık kazanmasıdır.”

ÇAYKUR 1. sürgünde 245 bin ton yaş çay aldı

Kaynak: AA

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]