Anasayfa / Ekonomi / Bütçeye 3,8 milyarlık ÖTV etkisi

Bütçeye 3,8 milyarlık ÖTV etkisi

Koronavirüs salgını ekonomik tüm göstergeleri alt üst etti. Geçen yılın ocak- ağustos döneminde 68,1 milyar lira açık veren bütçe, bu yılın aynı döneminde 110,9 milyar lira oldu. Temmuz ayında 29,7 milyar liralık açık veren bütçe ağustosta 28,2 milyar lira fazla verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ağustos ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, ağustosta bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 artarak 108 milyar 566 milyon lira, bütçe giderleri yüzde 14,3 azalarak 80 milyar 345 milyon lira oldu.

Peki, ağustos ayında bütçe gelirlerinde meydana gelen artışın nedeni ne? Bunun bir nedeni artan kamu borçluluğu nedeniyle faiz ödemelerinin artması. Geçen yılın ocak-ağustos döneminde 39,5 milyar lira olan faiz gelirleri bu yılın aynı döneminde yüzde 36 artarak 23,6 milyar liraya ulaştı.

Sadece ağustos ayında toplanan faiz gelirleri geçen yıla göre yüzde 30 artarak 6 milyar liraya ulaştı. Geçen yıl bu rakam 4,6 milyar liraydı.

GELİRİN BÜYÜK BÖLÜMÜ ÖTV ’DEN

Bütçe gelirlerinin en büyük bölümünü 98,4 milyar lira ile vergi gelirlerinden sağlandı. Geçen yılın aynı ayında bu tutar 66,6 milyar liraydı. Öte yandan vergi gelirlerinde yaşanan artışın başka bir nedeni de motorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oldu.

Salgın nedeniyle açıklanan ekonomik paketlerle ucuz kredi alan yurttaş otomotive yönelmiş, yaz aylarında araç satışlarında artış yaşanmıştı. Artan ÖTV tutarı ise bütçe gelirlerindeki artışa yol açtı.

98,4 milyar liralık vergi gelirinin 3,8 milyar lirasını motorlu taşıtlardan alınan ÖTV oluşturdu.

Geçen yılın ağustos ayında 814,7 milyon lira olan motorlu taşıtlardan alınan ÖTV tutarı bu yılın ağustos ayında yüzde 370 arttı. Sadece ağustos ayında 3,8 milyar lira tutarında ÖTV alındı.

Ocak-ağustos döneminde toplanan ÖTV tutarı 19,9 milyar liraya ulaştı. Bütçe hedefi ise 18,8 milyar liraydı. Böylece yılın 8 ayında bütçe hedefi aşılmış oldu.

butceye-3-8-milyarlik-otv-etkisi-781335-1.

Hakkında

Diğer Haber

Selahattin Demirtaş’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili olay paylaşım: Yanılmışız arkadaşlar!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasını paylaşmasının ardından cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan olay bir paylaşım geldi. Peçete üstüne yazı yazarak diploma yapan Demirtaş, "Yanılmışız arkadaşlar, diplomanın aslı var! Eğer olmasaydı suça bulaşmış herkes, seçimden sonra yargı önüne çıkacaktı. Kim böyle bir suça ortak olmayı göze alabilir ki zaten!" ifadelerini kullandı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]