Anasayfa / Genel / Borsalarda ‘zombi ’ rüzgarı

Borsalarda ‘zombi ’ rüzgarı

Borsa İstanbul ’da parasal durumu böylece de iyi olmayan şirketlerin hisselerinde Mayıs ayında görülen astronomik değer artışları tartışmalara ve SPK incelemesine niçin olurken, ABD borsalarında da aynı bir koşul yaşanıyor.

Yüz yılın en büyük idareli krizine neden olan pandemi döneminde ABD borsalarındaki yükseliş, sermaye payı piyasalarında yeni bir balon mu oluşuyor sorularına neden oluyor.

FT: ZOMBİ RALLİSİ

Durumu “zombi rallisi” olarak tanımlayan İngiliz Financial Times gazetesi, pandemiyle gelen küresel ekonomideki talep ve istek şokuna, petrolde negatif fiyat görülmesine ve tüm ülkeyi saran kitlesel eylemlere rağmen borsalardaki yükselişin sürmesinin şaşırtıcı olduğuna uyarı çekti.

Gazete, bilhassa genç tür yatırımcıların kullandığı komisyonsuz hisse alım satım uygulaması olan Robinhood ’da mali olarak kötü durumdaki şirketlerin hisselerinin büyük talep gördüğüne dikkat çekti.

İLGİLİ HABERSPK'dan açıklama: Yatırımcılar yönlendirilerek mağdur ediliyorSPK’dan açıklama: Yatırımcılar yönlendirilerek mağdur ediliyor

BATIK ŞİRKETLERİN HİSSELERİ ÖNCE UÇTU, SONRA ÇAKILDI

22 Mayıs ’ta 19 milyar dolarlık borçla mahkemeye iflas koruma talebinde bulunan araç kiralama şirketi Hertz ’in hisse değeri, 26 Mayıs-8 Haziran döneminde bütün yüzde 888 büyüme kaydetti. sonradan laf konusu hisse değeri, iki günde yüzde 54 ’lük sert bedel kaybı yaşadı.

FT, Hertz ’teki bu seri artışta Robinhood ’un yaklaşık 80 bine ulaşan yeni kullanıcısının alımlarının etkili olduğuna dikkat çekici etti.

İflas koruma başvurusu yaptıktan sonradan borsada fiyatı katlanan şirketlerden bir diğeri, mağaza zinciri J. C. Penney. 7,2 milyar dolar borçla 15 Mayıs ’ta mahkemeye iflas koruma başvurusu yapan şirketin hisseleri, 4-8 Haziran döneminde yüzde 200 layık kazandı. Sonraki iki günde ise yüzde 52 oranında çakıldı.

İFLAS TEHLİKESİNİ BİLE DİNLEMEDİLER

Petrol fiyatlarının -40 doları gördüğü Nisan ’da iflas koruma başvurusu yapan Whiting Petroleum şirketinin hisseleri de 4-8 Haziran döneminde yüzde 309 değerlendikten sonra, son iki günde yüzde 55 çakıldı.

Bir başka zombi hikayesi de yine bir enerji şirketi olan Chesapeake ’de yaşandı. Şirketin hisse değeri 4-8 Haziran döneminde yüzde 398 arttı ancak 8 Haziran ’da Bloomberg, şirketin 23 milyar dolar borçla iflas koruma başvurusu yapabileceği haberini yayımladı. Bu haber üstüne şirketin hisse değeri iki günde yüzde 76 ’lık ağır bir çöküntü yaşadı.

PARA MUSLUKLARININ AÇILMASI BORSALARA YARADI

ABD Merkez Bankası ’nın (Fed) senet alımları ve faiz indirimi yoluyla para musluklarını açması ve ABD Hazinesinin karşıladığı trilyonlarca dolarlık teşvik paketleriyle ABD ’de borsalar, Mart ’ta dibe vurduktan sonra Şubat ’ta görülen rekor seviyelere bitmiş yaklaşmışlardı. ABD ilk kez olmak üzere bütün dünyada merkez bankalarının para musluklarını sonuna kadar açması, en fazla reel ekonomide yok sermaye payı piyasalarında karşılık buldu.

Salgın döneminde hisse senedi piyasalarına Türkiye ’de olduğu gibi ABD ’de de yeni bireysel yatırımcı akını yaşandı.

Hakkında

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]