Anasayfa / Genel / Bolivya’da keşfedilen ve karada nefes alan yeni balık türü bilim insanlarını şaşkına çevirdi

Bolivya’da keşfedilen ve karada nefes alan yeni balık türü bilim insanlarını şaşkına çevirdi

Bolivya‘da saatlerce suyun dışında da kalabilen, nefes alma şekli farklı yeni bir balık türünün keşfedildiği belirtildi.

SAATLERCE DIŞARIDA KALDI

Ulusal basında çıkan habere göre, araştırmacı Heinz Arno Drawert tarafından keşfedilen yeni balık türü kendi isteğiyle sudan çıktı, saatlerce dışarıda kaldı ve nefes almaya devam etti.

“YAKLAŞIK 5 SANTİMETREYE ULAŞIYOR”

Uzun yıllardır balık türleri hakkında kapsamlı araştırma yaptığını belirten Drawert, “Bu acayip balık yaklaşık beş santimetreye ulaşıyor, gövdesi yeşilimsi kurşuni renkte ve renkli noktalara, desenlere sahip. Ormanda belirli ve geçici su ekosistemlerinde yaşıyor” ifadelerini kullandı.

“YUMURTALARA HİÇBİR ŞEY OLMUYOR”

Drawert, bu balık türünün suyun dışına kendi iradesiyle çıktığına dikkati çekerek “Yumurtaları kuraklığa dayanabiliyor, bunları su birikintilerinin dibinde, çamura ve toprağa gömüyorlar. Yumurtalara hiçbir şey olmuyor, bu balığın temel özelliklerinden biri de yumurtaların adaptasyonu.” değerlendirmesinde bulundu.

“KORUMA ALTINA ALINMASI GEREKİYOR”

Araştırmacı Drawert, yeni keşfedilen balık türünün koruma altına alınması gerektiğini vurgulayarak “Son 20 ila 30 yılda bulundukları alanda büyük genişlemeler meydana geldi. Yaşam alanlarının büyük bir kısmı artık mevcut değil, doğal yaşam alanlarının yüzde 60 ila 70’inin yok olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

Kaynak: AA / Sinan Doğan – Güncel

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]