Anasayfa / Ekonomi / Benzine 14, motorine 19 kuruş zam

Benzine 14, motorine 19 kuruş zam

Yakıt ve motorine bu geceden itibaren geçerli almak üzere zam geldi. Eşel mobil sistem gereği zam pompaya yansımayacak.

Benzine 14, motorine 19 kuruş zam

Benzinin litre fiyatına 14, motorinin litre fiyatına ise 19 kuruş zam geldi. Zamlar pompa fiyatına yansımayacak.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (Epgis) yaptığı açıklamada benzinin litre fiyatının bu geceden itibaren 14 kuruş artacağını bildirdi. Hem motorinde ise litre başına fiyat artışı 19 kuruş olacak. Fiyat artışı eşel mobil sistemi gereği pompa fiyatlarına yansımayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) mazot fiyatlarındaki haksız kâr artışının önüne geçmek için sıcacık zam yaptığı saptama edilen akaryakıt yayılma şirketleri hakkında çözümleme başlatmıştı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Kararımızın ardındaki tavan fiyattan alt rakamlarda mazot satışı, daha artı fiyat rekabeti bekliyoruz. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak. Ama kimse tavan fiyattan bir kuruş pahalı satamayacak” açıklamasını yapmıştı.

Mazot Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi

30/03/2021 tarihinden itibaren geçerli elde etmek üzere;

Motorinde 19
Benzinde 14 KRŞ/LT

Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, çoğalma mevcut dilekçe olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV ’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.

— EPGİS #MaskeniTak (@trepgis) March 29, 2021

AKARYAKITTA EŞEL MOBİL ETKİSİ NEDİR?

Mazot fiyatlarının döviz kurundaki oynaklık nedeniyle çok sık değişimini önlemek amacıyla, akaryakıt fiyatlarındaki artışların özel tüketim vergisinden otomatik bir şekilde karşılanarak, akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya karşın bir sistemdir. Örneğin benzin fiyatı 30 kuruş arttığında, benzindeki ÖTV 30 kuruş indirilmek suretiyle benzinin pompa fiyatı değişmez tutulmaktadır.

Neden Birgün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata devretmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi ki de yok.

Bundan daha sonra da yolumuza benzer sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve Hasat Dergisi habersiz kalmamak için
Bugün Birgün ’e Abone Ol.

Birgün; seninle enerjik, seninle serbest!

Birgün ’e Yardım Ol

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]