Anasayfa / Ekonomi / Bakan Pakdemirli’ den Müjde Üstüne Müjde!

Bakan Pakdemirli’ den Müjde Üstüne Müjde!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Gümüşhane’de Tarım Orman sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

Gümüşhane’ye bir dolu müjde veren Bakan Pakdemirli, ilk olarak 17 yılda yapılan çalışmalara değindi. Bakan Pakdemirli, ”Gümüşhane’ye son 17 yılda, 210 Milyon Lira tarımsal destek verdik. Son 17 yılda, Gümüşhane’ye 26,2 Milyon Lira yem bitkileri desteği ödedik ve 140 bin dekar alanda mera ıslah çalışmasını tamamladık. Verdiğimiz bütün bu destekler ve yaptığımız çalışmalar neticesinde; 56 Milyon Lira olan bitkisel üretim değerini, 17 yılda, 5,6 kat artırdık. 83 Milyon Lira olan hayvansal üretim değerini de 17 yılda, 7,6 kat artırdık” dedi.

 

GÜMÜŞHANE’YE ORMAN VE SU ALANLARINDA 2,6 MİLYAR TL YATIRIM YAPILDI

Gümüşhane’ye Orman ve Su alanlarında da son 17 yılda, toplam 2,6 Milyar Liralık yatırım yapıldığını belirten Bakan Pakdemirli; ”16 baraj ve 3 gölet, ayrıca hizmete aldığımız 9 adet sulama tesisi ile 117 bin dekar münbit araziyi suyla buluşturduk. Böylece çiftçilerimize 56 Milyon Lira zirai gelir artışı sağladık.. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla 41 taşkın koruma tesisi inşa ettik. Böylece 36 yerleşim yeri ve 5.540 dekar araziyi de taşkınlardan koruduk. 350 bin dekar alanda çalışma yaparak 14,4 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Orman köylerimizde yaşayan 2.255 ailemize, 24 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağladık. 5000 Köye 5000 Gelir Getirici Orman Projesi kapsamında, Gümüşhane’de 53 köyde, 136 bin gelir getirici tür fidanı diktik. Arıcılığı geliştirmek ve verimi artırmak maksadıyla Gümüşhane’de 4 bal ormanı tesis ettik. Bu ormanlar neticesinde, bal üretiminde %50’ye yakın artış ve arıcılarımıza yıllık ortalama 4,5 Milyon Lira ilave gelir sağladık. Vatandaşlarımızı, Gümüşhane’mizin eşsiz tabiatı ve doğa harikalarıyla buluşturmak maksadıyla 5 adet tabiat parkı ilan ettik. Anlık hava durumu bilgilerinin vatandaşımıza sunulması, tahminlerin hazırlanması için toplam 19 adet Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk” diye konuştu.

BAKAN PAKDEMİRLİ MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE VERDİ!

Gümüşhane’ye bir dizi müjde ile giden Bakan Pakdemirli, ilk olarak, Doğu Karadeniz Bölgesi et üretiminin can damarı olarak tanımladığı, Kelkit’te 536.000 m² alanda kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Besi Bölgesi projesini açıkladı. Bakan Pakdemirli; ”Bu alanda 124 adet işletme faaliyet gösterecek! Bu işletmelerde, 7.850 büyükbaş besi hayvanı yetiştirilecek, bölgenin ve civar illerin et ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanacak! Ayrıca bölgede yem fabrikası, et entegre tesisi ve biyogaz tesisleri de kurulacak, 140 milyon Lira yatırım yapılacak! Bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu proje ile 750 kişiye istihdam sağlanacak! Bugün de bu projemizin tarafımdan tüzel kişiliğinin onaylanacağının müjdesini vermek istiyorum” dedi.

Bölge hayvancılığının kalkınması için Bakanlıkça uygulanan DOKAP projesi kapsamında, 2020 yılı başvurularının, 1 Ocak-31 Mart 2020 tarihleri arasında alınacağını da duyuran Bakan Pakdemirli, 1 ila 10 büyükbaş hayvana sahip küçük aile işletmelerine sağlanacak Düve Alım Desteğinin 41 ilden 81 ile ve hibe oranının da %30’dan %40’a çıkarıldığını hatırlatarak, sözlerine devam etti.

Bakan Pakdemirli, ”2023 yılı hedeflerimiz arasında bulunan, “Nüfusumuz Kadar Küçükbaş Hayvan Varlığı”na ulaşmak için bir önceki yılın kuzu/oğlaklarından anaç vasfına ulaşan hayvanlar ile sürüsünü büyüten yetiştiricilere hayvan başına 100 Lira destekleme ödemesi yapacağız. Küçükbaş hayvanlara yönelik Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü çalışmaları hazırlanarak, 2019 yılında destekleme kapsamına alınmıştır. Hazırlanan ıslah programı ile kayıtlar tutulmaya başlanacak. Sisteme kayıtlı yetiştiricilere koyun/keçi başına 100 Lira, ayrıca bu işletmelerde yetiştirilen koç/tekeleri alan yetiştiricilere 500 Lira ödeme yapacağız” dedi.

Sadece bunlar da değil.. Çobanlık mesleğinin cazip hale getirilmesi ve desteklenmesi amacıyla, 2014 yılından itibaren Çoban İstihdam Desteğinin uygulandığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, Sertifika sahibi ve 5 ay SGK primlerini yatıran çobanlara işletme başına 5.000 Lira destek verildiğini belirtti. Bakan Pakdemirli, ”Arıcıların konaklama konusunda yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak amacıyla Bakanlığımız Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) altında Arı Konaklama Sistemi oluşturuluyor. Böylece, her bölgenin arıcılık kapasiteleri ölçüsünde, sistem üzerinden arıcıların konaklama talepleri alınarak, takibi yapılacak. 6 adet Ana Arı İşletmesi ile Arıcılar Birliğimize Bal Dolum Tesisi kurduk. 2020 yılında 900 adet kovan ve 1500 adet polen tuzağı dağıtımı yapacağız.  35 olan organik arıcı sayımızı, vereceğimiz desteklerle 50’ye çıkacağız. Gümüşhaneli çiftçilerimize, 100 Bin Ceviz fidanı dağıttık. 2020 yılında 16 bin ceviz fidanı daha dağıtımı yapacağız. Böylece, 30 tane Pestil-Köme işletmemizin ceviz ihtiyacını Gümüşhane’den karşılayacağız. 2000 dut fidanı, 4000 kuşburnu fidanı ve 10.000 Gümüşhane’ye özgü yerel fidan (göbek elması, hacıhamza armudu, cinci armudu… vb.) dağıtımı yapacağız. 2019 yılında 50 bin lavanta fidesi dağıttık, 2020 yılında da 72 bin lavanta fidesi dağıtacağız. 1 adet Lavanta Yağı çıkarma Makinesi de Şiran İlçemize Hayırlı olsun. Bunun haricinde, 60 dönüm çilek bahçesi tesis edilecek. 2019 yılında 40 ton yem bitkisi tohumu dağıttık, 2020 yılında da 40 ton yem bitkisi tohumu dağıtımı yapacağız. 2019 yılında 140 bin Sertifikalı Sebze fidesi dağıttık, 2020 yılında da 140 bin daha Sertifikalı Sebze fidesi dağıtacağız. 2019 yılında 2 mera ıslah projesini tamamladık, 2020 yılında da 6 mera ıslah projesini daha tamamlayacağız”.

Bakan Pakdemirli, sulama projelerinin de hız kesmeden devam edeceğini belirtirken; ”Yapımına başladığımız ve başlayacağımız barajlarımız ile sulama tesislerimizden olan Çambaşı Barajı, Sökmen Barajı, Ünlüpınar Barajı, Babuş Barajı, Konak Barajı ile inşallah Gümüşhane’de sulanmayan arazi bırakmayacağız” diye konuştu.

ORMAN KÖYLERİNDEKİ 75 AİLEYE 2 MİLYON TL ORKÖY DESTEĞİ SAĞLANACAK

2020 yılında; 29.000 dekar alanda yapılacak çalışmalar ile 3 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını da açıklayan Bakan Pakdemirli, ”Orman köylerinde yaşayan 75 ailemize, 2 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız. Üretim ve Ağaçlandırma işlerinde çalışan köylülerimize 23 Milyon Lira hakkediş ödemesi yapacağız. 10 köyde 15 bin adet ceviz, 15 köyde 150 bin adet kuşburnu dikerek,

3 yıl boyunca bakımı Orman genel Müdürlüğümüzce yapıldıktan sonra, gelirini 49 yıllığına orman köylülerimize vereceğiz. 10 adet bal ormanı kurarak arıcılarımızın istifadesine sunacağız. İnşallah yine 2020 yılında; Torul ilçemizde anlık hava durumu bilgilerinin vatandaşımıza sunulması, tahminlerin hazırlanması maksadıyla 1 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuracağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]