Anasayfa / Ekonomi / Bakan Fakıbaba:”Zengin toprakların zengin çocukları olacağız.”

Bakan Fakıbaba:”Zengin toprakların zengin çocukları olacağız.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Yozgat’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazeteci, Bakan Fakıbaba’ya, “Geçtiğimiz hafta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan’ın Yozgat’a bir ziyareti vardı. O ziyarette STK temsilcileri ile bir araya geldi. Orada et üreticilerinin sıkıntılarını ve dertlerini dinledi. Onların şöyle bir talebi vardı; ‘Kesimimiz azaldı, sonumuzun nereye gittiğini bilemiyoruz. Bizim kaygılarımız giderilecek mi?’ Buna yanıtınız ne olacak?” diye sordu. Bakan Fakıbaba soruya şu yanıtı verdi:

“Kaygılarının neler olduğunu tam bilemiyorum ama geldiğim günden beri ben hep şunu söylüyorum: Hem üreticinin hem aradaki sanayinin, esnafın hem de son taraf olan tüketicinin hep yanında ve dengede olacağız. Piyasada regülasyon görevi yapacağız. Mesela en basitinden söyleyeyim; Biz normal üreticiye 3 dolar 95 sente vermiş olduğumuz besilik hayvanı daha ucuza aldık diye 3 dolar 70 sente veriyoruz. Bizim amacımız gerçekten üreticinin mutlu olması. Üretimimizi koruyacağız, bir taraftan sanayiciyi de koruyacağız. Ama et yeme hakkı olan 80 milyon insanın da bizde vebali var, onu da koruyacağız.”

Herkesin fedakârlık yapması gerektiğini ve bu şekilde dengeli bir kazancın elde edilebileceğini belirten Fakıbaba, “Bu hem dinimiz için hem ülkemiz için hem geleceğimiz için çok önemli. Bakın dört tarafımız düşmanla çevrili ve mücadele veriyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, her yerde mücadele veriyoruz. Yani bizim fakir fukaramız da et yiyecek. En tabii hakkı. 50 lira bir eti hakikatten fakir fukara yiyemiyor. Bunu düşünmemiz lazım. Bunu yaparken de biz üreticiye saygı duyuyoruz. Onun da kazanması gerektiğine inanıyoruz ve bu dengeleri gözeteceğiz inşallah.”

Yozgat’ın Kabalı köyünde konuşan Fakıbaba, “Örnek olsun diye her ilden 3 köy düşünüyoruz. Köyün analizine, köyün durumuna göre bazısı zeytin bahçesi, bazısı tahıl, bazısı hayvancılık olur duruma göre Tarım Bakanlığı olarak destekleyeceğiz ve üretimi birleştireceğiz. Benim Avrupa’dan hiçbir farklılığım yok hatta daha fazla zenginliğimiz var. Bizim bu kadar zengin topraklarımız var ve ben şunu söylüyorum. Biz zengin toprakların fakir çocuklarıyız. Biz zengin toprakların zengin çocukları olacağız. Bizim hedefimiz bu. 2012’den 2017’ye kadar müthiş işler yapılmış. Ama bizim daha yapacak çok işimiz var. 2023 hedefleri çok önemli. Bu hedefler arasında Türkiye’nin birçok yerinde köylerden şehre göç olmayacak, şehirlerden köye göç olacak” dedi.

(DHA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]