Anasayfa / Haberler / Bakan Fakıbaba, Şanlıurfa’da açılış ve temel atma törenine katıldı

Bakan Fakıbaba, Şanlıurfa’da açılış ve temel atma törenine katıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Erbaş ile geldiği Şanlıurfa’da bir dizi açılış ve temel atma törenine katıldı.

Bu kapsamda evvela Şanlıurfa Ceza İnfaz Kurumları Camisi’nin açılışını yapan Fakıbaba, burada yaptığı konuşmada, ibadethanenin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Suriye sınırının hemen yanı başındaki Şanlıurfa’da bulunduklarını vurgulayan Fakıbaba, “En büyük duamız Mehmetçikleredir. Allah onlardan razı olsun, onların sayesinde bugün açılışlar ve programlar yapıyoruz. İnşallah ülkemiz bu zor günlerden çıkacaktır. Allah onları korusun. Allah hükumetimize ve devletimize zeval vermesin.” dedi.

Açılışı, Bakan Fakıbaba ile birlikte gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da açılış töreninde yaptığı duada, birlik ve beraberlik temennisinde bulundu.

İslam dininde camilerin önemine değinen Erbaş, cami sayesinde müminlerin hem ibadet edebilme hem de ilim öğrenme imkânı bulacağını ifade etti.

Sınırda ve sınır ötesinde görev yapan Mehmetçiğe dua eden Erbaş, “Allah’ım vatanımızı her türlü kazalardan ve belalardan muhafaza eyle. Milletimiz için tuzak kuran hainlere fırsat verme. Güvenlik güçlerimize, askerimize, polisimize vatan için mücadele eden kardeşlerimize yardım eyle Allah’ım. Şu anda vatanı korumak için sınır boylarında ve ötesinde, vatanı işgal etmek, huzursuzluk çıkarmak isteyenlere karşı mücadele eden ordumuza, askerimize silahlı kuvvetlerimize yardım eyle Allah’ım.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra Fakıbaba, açılışı yapılan tesislerdeki fırında ekmek pişirdi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Camisi ibadete açıldı

Bakan Fakıbaba, daha sonra Mevlana Celaleddin-i Rumi Camisi’nin ibadete açılması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Açılış töreninde konuşan Fakıbaba, ibadethanenin kuruluş sürecinden tamamlanıncaya kadar olan dönemi yakından takip ettiğini söyledi.

Fakıbaba, caminin yapımında Malezyalı bir hayırseverin yanı sıra birçok kişinin katkısının olduğunu vurgulayarak, “Bu caminin yapımına benim Şanlıurfa’da belediye başkanlığı yaptığım dönemde başlandı.  Bu arsa benden o dönemde çok istendi ama hayırsever Kasım Sezer arkadaşımız geldi ‘burayı alıp, cami yapacağım’ dedi. İnandığım için ben de olur dedim ve verdik. Şanlıurfalı hemşehrilerimizin desteğiyle cami güzel bir hale geldi. Malezyalı bir iş adamı da bu caminin yapımına çok ciddi katkı sundu. İnşaatı tamamladı, ona buradan çok teşekkür ediyorum. Hakikaten böyle bir rüyam vardı, hayalimdeki bir caminin açılışını yapıyorum, Allah’a çok şükür.” diye konuştu.

Protokol üyeleri ve vatandaşlar daha sonra açılışı yapılan camide ilk cuma namazını kıldı.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Camisi’nde aynı anda 5 bin kişi ibadet edebilecek.

Suruç Seher Küçük Külliyesi’nin temeli atıldı

Fakıbaba, daha sonra Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Seher Küçük Külliyesi temel atma töreninde yaptığı konuşmada, külliyenin yapımına katkı sunan herkese teşekkür etti.

Türk askerinin Suriye sınırında vatanı ve milleti için savaştığını hatırlatan Fakıbaba, “Bu vatana Allah’tan başka hiç kimsenin, hiçbir gücün yetmeyeceğini bizim orada kahramanlarımız, Mehmetçiklerimiz şu anda ispat ediyorlar. Onlara yürekten teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da sınır bölgelerinde teröristler ve düşmanla mücadele eden güvenlik güçleri için dua etti.

Külliyelerin İslam dinindeki önemine değinen Erbaş, bu yapılar sayesinde binlerce insanın dinini, Hazreti Muhammed’in hayatını öğreneceğini ve Kur’an-ı Kerim okuyacağını sözlerine ekledi.

10 dönüm arazi üzerine inşa edilecek külliyenin bir yılda tamamlanacağı ve 200’ü yatılı olmak üzere bin kişinin eğitim göreceği bildirildi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]