Anasayfa / Ekonomi / AVM ’ler Avrupa ’da gözden düştü, favori yerel mağazalar

AVM ’ler Avrupa ’da gözden düştü, favori yerel mağazalar

Avrupa ve İngiltere’de perakende satışları toparlanmaya başladı. Reuters’ta yer alan habere göre, satışlar artmaya başlasa da insanların alışveriş tercihleri değişti. Büyük alışveriş merkezleri ve dükkanlarla dolu caddeler hâlâ eski görüntüsünden uzakta. Buna karşılık internet satışları yükselişte.

Ayrıca insanlar bulundukları bölgeye yakın, yerel dükkanlardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Almanya’nın Hamburg, Köln ve Berlin’deki ana alışveriş caddelerinde haziran ayındaki insan trafiği, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50 azaldı. İngiltere Londra’daki West End bölgesinde ise bu oran yüzde 75.

Araştırma şirketi Ernst&Young’un verilerine göre Avrupalı tüketicilerin yüzde 46’sı, bundan sonra alışverişte yerel mağazaları tercih edecek. Avrupa genelinde 200 alışveriş merkezi işleten Alman ECE’den yapılan açıklamada, yerel müşteri tabanına sahip bölgelerdeki alışveriş merkezleri, salgın öncesi dönemdeki trafiğe ulaştı. Şehir merkezindekiler ise henüz üçte iki seviyesine geldi. İngiltere’de YouGov anketine katılanların yarısı alışveriş merkezi gibi kapalı alanlarda bulunmaktan rahatsız olacağını belirtti.

Ernst&Young’ın küresel tüketici baş analisti Andrew Cosgrove, “Bir zamanlar merkezi bir yerdeki alışveriş merkezinde bulunmak muhteşem bir deneyimdi. Ancak şu anda risklerle dolu bir yer olarak görülüyor” yorumunu yaptı.

Analitik firması Springboard, Londra’nın merkezindeki perakende satış yerlerinde ve daha büyük şehirlerde 14 Haziran-12 Temmuz tarihleri arasındaki düşüş, geçen yıla oranla yüzde 69 ile yüzde 75 arasında oldu.

Hakkında

Diğer Haber

Araç sahiplerine kötü haber! Benzine gece yarısı 80 kuruş zam geldi

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalgalanma sürerken, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor. Uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki artış pompaya yansırken, bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litresine 80 kuruş zam geldi. Fiyat artışıyla birlikte İstanbul'da benzinin litre fiyatı ortalama 21 lira 36 kuruşa çıkarken, Ankara ve İzmir'de ise 21 lira 73 kuruşa yükseldi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]