Anasayfa / Tarım / Afyonda patates hasadına başlandı!

Afyonda patates hasadına başlandı!

Afyonda patates hasadına başlandı. Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde kışlık patates hasadına başlandı.

Şuhut’ta yüksek rakımlı bölgesinde yetiştirilen çok güneş almasından dolayı ayrı bir lezzet olan “agria” cinsi patatesin hasadına başlandı. Tarlada çalışan kadınlar tarafından toplanan patatesler, çuvallanıyor. Kadınlarla renkli görüntülerin oluştuğu hasatta üreticiler bu yıl verimden memnun. Patates üreticileri bu yol Şuhut’ta 150 bin ton patates üretiminin olduğunu belirtirken, patatesin kilogram fiyatının ise 1 lira 90 kuruştan alıcı bulduğunu kaydetti.

Patates hasadında çalışan kadın Emine Keskin, 65 yaşına rağmen tarlada ter döktüğünü ve kazancını çocuklarına verdiğini söyledi.

Patates üreticiliği ve tüccarlığı yapan Ekrem Koç ise “Bu seneki kışlık patateslerin hasadına başladık. Verimlerimiz rekoltelerimiz gayet güzel lezzet farkıyla inşallah bu yıl güzel bir sezon olur. Geçtiğimiz yıl sıkıntılı bir dönemeç yaşadık. Mallarımızı pazarlayamadık ürünlerimiz fazlasıyla arttı rezil oldu. İnşallah bu lezzetli patatesleri ülkemize vatandaşlarımıza sunacağız. Yurt dışına da gönderiyoruz şu anda Dubai’ye mal gönderiyoruz. Allah inşallah devamını da getirmeyi nasip eder. Emekçi kardeşlerimiz gerçekten geçen sene rezil oldu. Biz bu işin hem de pazarlamasını yapan bir firmayız. Ülkemizde emek sarfettiğimiz içinde gurur duyuyoruz. Elbette emeğimizin karşılığını alıyoruz ama yaptığımız iş gerçekten zahmetli ve sıkıntılı bir iş vatana millete hayırlı olur. Bin 650 liraya toprak altı aldım ben bu ürünü bin 900 liraya araba üstü pazarlama yapıyoruz. Bugün bir araba Dubai’ye gönderdik. Artarak ürünlerimiz devam edecek. İnşallah bereketini Cenabı Allah arttırır. Şuhut’ta eskilere göre girdiler çok pahalı olduğu için üreticilerimiz ekim hasat değiştirme gereği duydu. 250 bin ton hacmi olan ilçemizde yüz bin ile yüz 50 bin ton hasat bekleniyor bu sene” dedi.

Dubai’ye patates ihracatıyla ilgilenen Cihan Bey, “Şuhut İlçesine patates almaya geldim ‘Agria’ cinsi patates Şuhut’ta yetişiyor. Türkiye’nin en lezzetli patatesidir. Buradaki çiftçiler çoğunlukla bu patatesin ekimini yapıyorlar. Bu senede rekolte çok yüksek bu patates Şuhut’a özel bir bir patates. Patatesi bin 90 kuruşa aldım bunları Dubai’ye ihracat edeceğiz” dedi.

Genç Çiftçi Necati Erdoğdu konu ile ilgili açıklamalarında, “2020-2021 hasadına başlamış bulunmaktayız. Şuhut Patatesi’miz oldukça ünlüdür. Dubai’ye ihracat yapmaktayız. Benim yaşım 16 dededen gördüğümüz bir meslek” dedi.

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?
Manyezitin 700- 1200 o C ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO 2  kapsayan kostik kalsine manyezit elde
edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.
Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de
kullanılır.
      Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre
endüstrisinde
      kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
      İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı
olarak.
      İlaç endüstrisi ve tıpta,
      Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi
olarak.
      Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
      Kâğıt endüstrisinde.
      Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin
nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
      Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent
ve katalizör olarak kullanılmaktadır.
DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ
0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184
www.kimyadeposu.com

Hasatdergisi.com

Hakkında seldahasat

Diğer Haber

Baldaki hileler yüksek teknolojili metotlarla tespit edilecek

Baldaki hileler yüksek teknolojili metotlarla tespit edilecek

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]