Anasayfa / Haberler / Adıyaman’da gıda ve tarım fuarı açıldı.

Adıyaman’da gıda ve tarım fuarı açıldı.

Adıyaman’da bu yıl ilk kez düzenlenen Gıda ve Tarım Fuarı düzenlenen görkemli bir tören ile açıldı.
Adıyaman Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl 1.’si düzenlenen Adıyaman Gıda ve Tarım Fuarı 05-08 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak. Medya Trend Fuarcılık ve Organizasyon Firması tarafından gerçekleştirilen fuara Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Adıyaman Üniversitesi destek veriyor.
Fuarda başta traktör olmak üzere onlarca tarım aleti ve makinesinin yanı sıra, gıda ve tarım ürünleri stantlarda yerini aldı.
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Talha Gönüllü, Ak Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez, Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, çeşitli kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri açılışa katıldı.
Fuarın açılışında konuşan Medya Trend Fuarcılık ve Organizasyon Genel Koordinatörü Mustafa Gül, Adıyaman’da firma olarak ikinci fuarı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Adıyaman’da daha önce ilk resmi İnşaat Mobilya Fuarını gerçekleştirdik. Bu kez de Adıyaman’da yapılacak olan ikinci, gıda tarım sektöründe yapılacak olan ilk resmi fuarı açmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) denetiminde yapılan Adıyaman Gıda – Tarım Teknolojileri Fuarı hazırlıkları altı aylık bir hazırlık evresinden sonra bu gün açıyoruz. Adıyaman’da ki firmaların dışında 16 ilden 60’ın üzerinde firma fuara katılıyor” diye konuştu.
Daha sonra konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, “Adıyaman’ın kalkınmasının tarım ve tarıma dayalı sanayi olacağını herkes ifade ediyor. Adıyaman’da 2 milyon 400 bin dekar toplam tarım alanına sahibiz. Bu alanımızın şuan yüzde 17’si sulanabilmekte iken, yapımı devam eden baraşlarımızla birlikte 2023’te sulanabilir alanımız yüzde 80’e çıkacaktır. Toplam 400 bin dekar meyve bahçesinin 254 bin dekarı, 106 bin dekarı bağ, 35 bin dekarıyla Adıyamanbugün badem alanında Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır” dedi.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ise, Adıyaman’da bu fuarı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu gün Tarım Fuarının ilk resmi fuarını gerçekleştiriyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda sadece mobilya, tarım fuarlarıyla değil, Ortadoğu’ya ithal edilecek fuarlar düzenlemek için girişimde bulunacağız. Kentlerin gelişmesi, ülkelerin kalkınması, refah seviyesinin yükselmesi, işsizliğin yok edilmesinin tek yolu üretimden geçmektedir” ifadelerini kullandı.
Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise konuşmasında, Medya Trend Fuar ve Organizasyon yetkililerini kutlayarak, “Buraya diğer illerden gelerek stant kuran işletmelerin hepsi bizim birer gönüllü elçimiz olacak. Adıyaman’da fuar organizasyonları her gün biraz daha ileriye gidiyor. Medya Trend Fuar ve Organizasyon her gecen gün daha da kendini geliştiriyor” dedi.
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, “Burada asıl amaç, çiftçilerimizi teknolojiyle buluşturmak. Memleketimiz bir taraftan tarım potansiyelimizle birlikte 77 milyon vatandaşımızı doyuruyor, 2,5 milyon Suriyeli mültecilerimiz var onları besliyoruz, aynı zamanda da yılda 35 milyon civarında turistin gıda ihtiyacını geliştiriyoruz. Türkiye büyüyor, Türkiye gelişiyor, nüfusu artıyor. Artan ihtiyaçları karşılamak için verimliliğin yani üretimin artması gerekiyor. Bu tüm fuarlar üretime önemli katkılar sağlayacaktır. İnşallah bundan sonra yapacağımız organizasyonlar çok daha güzel olacak” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Fuarda ki stantlar davetliler tarafından gezildi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]