Anasayfa / Haberler / Adıyaman İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı yapıldı

Adıyaman İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, artık stratejik bir sektör haline gelen tarımla ilgili ülke politikalarını belirlemek amacıyla 7 ayrı bölgede önemli toplantılar gerçekleştirdiklerini belirterek “Bu toplantılarla tarım sektörünün sıkıntılarını tespit ettik. Bu problemlerin çözülmesi için hemen gerekli tedbirleri almaya başladık. Vatandaşlarımızın, üreticilerimizin talepleri doğrultusunda politikalarımıza şekil verme gayreti içerisindeyiz” dedi.

Bakan Çelik programlarını gerçekleştirmek üzere hafta sonunu Adıyaman ve Şanlıurfa’da geçirdi. Çelik, bu kapsamda ilk olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Bölge Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen Adıyaman İli Tarım Sektörü Ortak Akıl toplantısına katıldı. Burada katılımcılara seslenen Çelik, Adıyaman’da olmaktan duyduğunu mutluluğu dile getirerek, bugün Adıyaman’a bakanlığı getirdiklerini söyledi.

Dönem içerisinde 7 ayrı bölgede önemli toplantılar gerçekleştirdiklerini belirten Çelik, bu toplantılarda tarım sektörünün sıkıntılarını tespit ettiklerini aktardı. Bu problemlerin çözülmesi için hemen gerekli tedbirleri aldıklarını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Süreç içerisinde yasal düzenlemeleri yapmak için çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın, üreticilerimizin talepleri doğrultusunda bu politikalara şekil verme gayreti içerisindeyiz. Tarım sektörü stratejik bir sektör. Sanayi devrimiyle tarım sanki ikinci, üçüncü derecede kaldı gibi ama 100 yıl bize gösterdi ki tarımsız olmuyor. Yani teknolojinin tüm ürünleri olmasa da hayatınızı sürdürebilirsiniz ama tarım ve tarım ürünleri olmadan hayatınızı sürdüremezsiniz. Dolayısıyla burada önemli bir sektörün kıymeti, şehirler biraz daha tahrip edildikten sonra anlaşılmaya başlandı. Büyükşehirlerimiz büyük ölçüde tahrip edildi. Tarım arazileri tarım alanından çıkarıldı ve Türkiye’de bu anlamda mekân itibarıyla daralma olduğu gibi, dünya genelinde de aynı sorun yaşanıyor.”

Dünyada gıda alanında yaşanan sorunlara işaret eden Çelik, “Şimdi 34 ülke açlık tehlikesiyle karşı karşıya. 34 ülke gıdaya ulaşmaya çalışıyor. 80 ülke suya ulaşmada zahmet çekiyor. Bu derece daralan şartlar ve insan hayatını direkt ilgilendiren konularla ilgili olarak, bu güzel coğrafyada, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, bölgenin değil dünyanın ambarı olacak bu güzel coğrafyada tarım, hayvancılık, üretim adına atılması gereken ne adımlar varsa bunları atmakla yükümlüyüz.” diye konuştu.

adiyaman_bakan_jurnalci2

“Kırsal kalkınma desteklerini 81 ile yaygınlaştıracağız”

Kırsal kalkınma desteklerine de işaret eden Çelik, 81 ilin bu destekten yararlanacağını belirterek, “Ağustos ayında 81 ilimizde hangi havzada ne ekilecek ve neye destek verilecek önümüzdeki aylarda açıklayacağız. En alt dilimdeki yerleşim alanında hangi ürünün ekilmesinin yararlı olacağı, ürün çeşidimiz ne olmalı gibi konular üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Kaliteli ürün alma konusunda çalışmaların sürdüğünü anlatan Çelik, ileriki yıllarda pamuk üretiminin artırılacağını belirtti.

Toprak analiziyle ilgili bu yıl destek verilmeyeceğini kaydeden Çelik, tohumun toprağa girmeden önce toprak analizi yapılmasının şart olduğunu söyledi.

“Köye dönüş için genç çiftçileri destekliyoruz”

Her işletmenin mutlaka sorumlu bir teknik eleman çalıştırması gerektiğini belirten Çelik, “Odalarımız ve birliklerimiz bu konudaki talepleri doğrultusunda daha çok danışmana kavuşacak.” ifadesini kullandı. Çelik, gençlerin tarımdan uzaklaşmasını istemediklerini dile getirerek, “Genç çiftçi desteğiyle de göçe karşılık hamle yapmaya çalışıyoruz. Eğer kırsalda iş ve aş imkânı oluşturursak insanlar, o imkânlardan yararlanmak için koşa koşa kırsala gidecektir. Genç çiftçi desteklemesi 81 ile yaygın şekilde yüzde 70’i hayvancılık olmak üzere yapılacak. Gelecek dönemlerde illerin durumuna göre artısı olacak şekilde spesifik bölgelerde bu destek uygulanacak.” diye konuştu.

adiyaman_bakan_jurnalci1

“Gübre konusunda alternatif bir çıkış bulacağız”

Nitratlı gübrenin yasaklandığını hatırlatan Çelik, “300 bin ton civarında nitratlı gübre yedieminde. Bu önemli bir konu. Gübreye çok ihtiyacımız olmadığı bir dönemden geçiyoruz. 6-7 aylık dönem içerisinde nitratlı gübreye ihtiyacımız olana kadar inşallah ya alternatifi bulunacak, ya da alternatif çözüm yolu bulunacaktır.” dedi.

Terörle mücadelede önemli bir noktaya gelindiğini dile getiren Çelik, “Burada tarıma yönelik ürün ve araçların polisimizin, askerimizin, vatandaşımızın şehit edilmesine yönelik kullanılmasına göz yumma gibi bir durum sürdürülemez. Bunu ani bir kararla yasakladık. İnşallah 5-6 ay içerisinde alternatif bir çıkış bulacağız.” diye konuştu.

Tarım Sigortaları Havuzu’nun kuraklıkla ilgili kademeli olarak çalışmaları bulunduğunu kaydeden Çelik, dolu ve kuraklıkla ilgili tespitlerin Ankara’ya iletildiğini söyledi. Çelik, bunu Ankara’da neticelendireceklerini belirtti.

 “Ülkemiz dışındaki olumsuzluklara rağmen sütte iyi bir noktadayız”

Süt fiyatlarına da dikkati çeken Çelik, “Süt piyasasında süt fiyatlarının düşmesi regüle edilerek normal seviyeye getirildi. Sütün kalitesine göre sorun yaşanan yerler olabilir. Fakat genel olarak Türkiye’de zor bir dönemden geçiyoruz. Avrupa’da daralan piyasanın olumsuz etkileri ile Rusya ve komşu ülkelerde yaşanan sorunları göz önüne aldığımızda nispeten iyi bir noktadayız. Daha iyi olacağız. Etrafımızın ve piyasaların normalleşmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Bakan Çelik, hububat fiyatlarını açıklama noktasına geldiklerini belirterek, “Bu haftanın başında Başbakan ile görüşme sonrası salı günü açıklanabilir.” bilgisini paylaştı.

“Türkiye’nin ilk damızlık düve merkezi Adıyaman’da kurulacak”

Adıyaman’ın tarımda yaşadığı sorunları masaya yatırdıklarını anlatan Faruk Çelik, burada, Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü kurulması konusunda karar aldıklarını belirterek, badem öncelikli araştırma enstitüsünün kurulmasını en kısa zamanda gerçekleştireceklerini vurguladı.

Yapımı planlanan Koçali Barajı alanında yürütülen toplulaştırmayla çalışmalarına dikkati çeken Çelik, çalışmaları hızlandıracaklarını kaydetti. Çelik, DSİ ile koordineli bir şekilde hem toplulaştırma, hem sulama alanında çalışma yürüteceklerini aktardı.

Adıyaman’da Tarım Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına ilişkin de bilgi veren Çelik, “Tarım Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili söylem olarak güzel geliyor ama uygulamasında bazı sıkıntılar olabilecek bir alan olduğu için burada damızlık düve merkezini oluşturmayı doğru bulduk. Bu merkez Türkiye’de ilk olarak Adıyaman’da kurulacak.” dedi.

Toplantıya TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, AK Parti Adıyaman milletvekilleri Adnan Boynukara ve İbrahim Halil Fırat, bakanlık bürokratları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum amirleri ve çiftçiler katıldı.

“İslam dünyası olarak öncelikle kendimize çeki düzen vermeliyiz”

Adıyaman programının ardından Şanlıurfa’ya geçen Bakan Çelik, Haliliye Belediyesince Rabia Meydanı’nda düzenlenen, yaklaşık 5 bin kişinin iştirak ettiği iftar programına katıldı. Burada vatandaşların ramazanını kutlayan Çelik, Haliliye Belediyesine teşekkür ederek, İslam dünyasındaki sıkıntıların bir an önce sona ermesini diledi.

Son yıllarda terörün dünyanın gündeminden düşmediğine dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

“Allah, ağzımızın tadını bozmasın, milletimizin huzurunu bozmasın diyorum, huzur bozanları ıslah etsin temennisinde bulunuyorum. İşte biz bu güzel sofrada bir aradayken maalesef etrafımıza baktığımız zaman şiddetin ve terörün hangi noktaya geldiğini hepimiz görüyoruz. Değerli Şanlıurfalılar, etrafımızda kan, kin var, aç, açık var, etrafımızda sefalet var, etrafımızda komşusu açken tok yatanlar var. Yani 21. yüzyıl sözüm ona teknoloji yüzyılı olacaktı, huzur yüzyılı olacaktı, tam aksine 21. yüzyıl terör yüzyılı haline geldi ve ağırlıklı olarak İslam âleminde yaşanan olaylar inanın bizi derinden üzmektedir.

Bütün Müslümanlar, bu mübarek ayda gerçekten büyük bir üzüntü içindedirler. Onun için biz Müslümanlar olarak, öncelikle İslam dünyası olarak kendimize çeki düzen vermek durumundayız, kendimize bakmak durumundayız. İslam, barış anlamına geliyor. Barış dini İslam’da ne acıdır ki bütün bu İslam coğrafyasında terör ve savaş, kan ve gözyaşı var.”

Çelik, İslam’ın okumaya büyük önem verdiğini ve bu nedenle hükümet olarak milli eğitime önemli bütçeler ayırdıklarını belirterek, eğitim düzeyinin yükselmesi gerektiğini vurguladı.

Çelik, çeşitli programlar için sürekli Şanlıurfa’ya geldiğini ve gelmeye devam edeceğini belirterek, “Cenab-ı Hakk’ın memleketimize, milletimize huzur vermesini, barış, kardeşlik vermesini, ıslah olmayanlara, bu memleketin bölünmesini, parçalanmasını isteyenlere akıl, fikir vermesini, bir kez daha düşünmeleri gerektiğini burada, güzel ramazan sofrası vesilesiyle bir kez daha haykırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol da etkinliği geleneksel hale getirdikleri için mutlu olduklarını kaydederek, ramazanda benzeri etkinliklerle vatandaşlara daha iyi hizmet sunmaya çalıştıklarını vurguladı.

Çelik, daha sonra kentte çeşitli dallarda başarılı olan sporculara madalya verdi. Muay Thai Dünya Şampiyonu Yıldırım Oğuz da İsveç’teki şampiyonada kullandığı boks eldivenlerini Bakan Çelik’e takdim etti.

Programın ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünü ziyaret eden Çelik, “Yeşil Masa”yla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

“Huzur ortamı sağlandığında Şanlıurfa Türkiye’nin lokomotifi olacak”

Bakan Çelik, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Tesisleri’nde düzenlenen sahur programına katıldı.

Burada katılımcılara hitap eden Bakan Çelik, ramazan ayının tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederek, bu günlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Faruk Çelik, Şanlıurfa’nın son 5 yılda önemli gelişmeler yaşadığını vurgulayarak, huzur ortamının sağlanması durumunda bölgenin daha da iyi yerlere geleceğine inandığını ifade etti.

Bölgede yaşanan terör olaylarına değinen Çelik, “Güneydoğu’da yaşanan acı ve ızdırap, herkesi kökünden yaralayan, yüreğimizi kanatan, onlarca şehit vermemize neden olan, kökü dışarıda olan piyon unsurların gerçekten milletimize vermiş olduğu, çektirmiş olduğu bu sıkıntı inşallah sona doğru yaklaşıyor.” diye konuştu.

Bakan Çelik, bölgede yeniden yatırımların, turizmin ayağa kalkmasının, istihdam kapılarının açılmasının huzur ortamına bağlı olduğuna işaret ederek, bu durumda Şanlıurfa’nın Türkiye’nin lokomotifi olacağını söyledi.

“Bu bölge Türkiye’yi ayağa kaldıracak”

Teröristlerin asıl amacının ülkeyi yıpratmak ve kalkınmanın önüne geçmek olduğunu dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

“Açıkça söylüyorum, bu bölge Türkiye’yi ayağa kaldıracak bir bölgedir. Bunu bildikleri için tam kritik noktada düğmeye bastılar ama ne yaparlarsa yapsınlar devletin başında kararlı bir liderimiz var, tavrı net, huzur için yapılması gereken ne var hepsini yaptı. Ama onların niyetinin kötü olduğunu hep beraber gördük. Ne acılar yaşattılar. Sur’u bir düşünün, Nusaybin’i düşünün, buzdolaplarının içine el yapımı patlayıcıları döşeyenler, şehrin ortasına düzenek koyup orada çoluk çocuğun hayatını kaybetmesine sebep olanlar… Askere, polise kurşun sıkanlara karşı güvenlik güçlerinin ne kadar dikkatli olduğunu belki de Türkiye tarihinde ilk kez hepiniz dikkatle izlediniz. Kesinlikle vatandaşı o hengâmede rahatsız etmeyecek şekilde, kılı kırk yararak yalnız ve yalnız bu milletin kardeşliğine silah doğrultmuş olanlara güvenlik güçlerinin hassas mücadelesine şahit olduk.”

Faruk Çelik, bölge halkının duruşu sayesinde teröristlerin amaçlarına ulaşamadığını, vatandaşların bu mücadeledeki sağlıklı duruşunun dillere destan bir olay olduğunu aktardı.

Bölge halkının teröre karşı sesini daha çok yükseltmesini isteyen Çelik, “Bundan sonra bu bölgenin milletvekili olarak sesimizi daha da yükselteceğiz. Ne için yükselteceğiz, hak için, birlik için, adalet için, kalkınma için sesimizi yükselteceğiz. Bölge halkı ayağa kalkarak ‘yeter’ diyecek, ’30 yıldır çektirdiğinize yeter, kalkınmak istiyoruz’ diyecek.” şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, milletin birlik ve beraberliğinin teminatının AK Parti olduğunu ifade ederek, bugün kadar önemli çalışmalara imza attıklarını anlattı.

“Oğullar babalarına tavsiyede bulunuyor”

“Çok şükür bu kadar sürenin sonunda milletimizin tek çıkış kapısı olarak yine AK Parti’nin olması son derece anlamlıdır.” diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu mayanın sağlam katıldığını gösteriyor. Çıkış noktamız sağlamdı, o çıkış noktasında bulunan bir kardeşiniz olarak söylüyorum, ne amaçla çıktığımızı bu milletin dili, sesi, duygusu olmak için yola çıktığımızı yaşayan bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Allah’a şükür, Cenabı Hakk’ın takdiriyle de bu başarılı hizmetleri gördük ve bugünlere geldik. İnşallah geleceğe doğru da gidiyoruz. Geleceğe doğru sağlıklı gideceğimizin birçok emaresi var. Bakınız ana muhalefet partisi liderinin oğlu öyle bir şey söyledi ki; ‘Baba, milleti caddelere, sokaklara, meydanlara çağırmayın, milletin ayağına gideceksin, bu AK Partililer böyle yapıyor, milletin gönlünü kazanıyor’ diyor. Kim diyor, ana muhalefet liderinin oğlu. Eskiden babalar oğullara tavsiyelerde bulunurdu, şimdi oğullar babalarına tavsiyede bulunuyor, böyle bir değişim gerçekleştirdik. Tabii ki milletin sesi, kulağı olacağız, biz milletimizle beraberiz.”

Programa, Şanlıurfa Vali Vekili Uğur Sezer, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, İl Jandarma Komutanı Albay Salman Kömürcü, İl Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, bazı AK Parti milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]