Anasayfa / Ekonomi / Acı itiraf:Hayvanı az olana destek yok

Acı itiraf:Hayvanı az olana destek yok

Süt üreticileri ile ilgili soru önergesini yanıtlayan Tarım Bakanı Pakdemirli, 50 küçükbaş, 20 büyükbaş hayvanı olan üreticilere destek yapıldığını belirtti. Pakdemirli ’nin açıklamasına tepki gösteren CHP Niğde Milletvekili, Ömer Fethi Gürer, “Bir destekleme yapılacaksa eğer, hayvan varlığı ile ilgili kota getirilmeden, tüm üretici ve besicileri kapsayacak şekilde yapılmalıdır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı ’na yönelttiği soru önergesiyle süt üreticilerinin yaşadıkları mağduriyetleri Meclis gündemine taşıdı.

Maliyet artışlarının besicileri ve süt üreticilerini büyük ölçüde mağdur ettiğine değinen CHP ’li Gürer, bu artışların önlenmesi için devlet kontrol mekanizması kurulup kurulmadığını sordu.

Gürer ’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, pandemi nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerinin yem maliyetlerinde oluşan artıştan etkilenmelerini önlemek için yem desteği yapılmaya başlandığını açıkladı.

Pakdemirli, 10 Temmuz 2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararıyla, Covid-19 pandemisi nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerinin, yem maliyetlerinde oluşan artıştan etkilenmelerini önleyerek üretimde sürdürülebilirliğin ve üretici fiyatlarında istikrarın sağlanması amacıyla, yem desteği yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

Yem fiyatlarının geçen yıla göre neredeyse iki kat arttığına dikkat çeken Gürer, “Bakan ’ın açıklamasından yem piyasasının sürekli olarak kontrol edilmediği, ediliyorsa bile müdahale yapılamadığı ortaya çıkıyor” dedi.

Yapılan desteklemelerin yem fiyatlarındaki yüksek artışların yanında cüzi bir miktar olarak kaldığını belirten CHP ’li Gürer, “Diğer yandan desteklemeler 20 büyükbaş hayvan ve 50 küçükbaş hayvanı olana üretici ve besici içini yapılıyor. Ancak ülkemizde 20 başın altında büyük baş ve 50 başın altında küçükbaş hayvanı olan binlerce üretici var. Ne yazık ki onlar bu desteklemelerden de faydalanamıyor. Bir destekleme yapılacaksa eğer, hayvan varlığı ile ilgili kota getirilmeden, tüm üretici ve besicileri kapsayacak şekilde yapılmalıdır” diye konuştu. Gürer, saman, yonca, küspe ve sanayi yeminde sürekli artışın hayvancılık yapanları ciddi zorladığını, bunun olumsuz yansımasının hayvanların kesime verilmesi olacağını, özellikle süt üretiminde sorunlar yaşanabileceğine de dikkat çekti.

Hakkında

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]