Anasayfa / Ekonomi / ABD’de seçimlere son 100 gün: Biden önde götürüyor

ABD’de seçimlere son 100 gün: Biden önde götürüyor

ABD, bir yandan yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınıyla boğuşurken, diğer taraftan tam 100 gün sonraki başkanlık seçimleri için geri sayıma başladı.

4 milyondan fazla vaka ve 148 binin üzerinde ölümle pandeminin gölgesinde 3 Kasım’daki seçimlere hazırlanan ülkede, Demokrat başkan adayı Joe Biden, ABD Başkanı Donald Trump’a karşı yarışacak.

Biden, Demokratların tek adayı olsa da resmi adaylığı 17-20 Ağustos’ta Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentinde düzenlenecek kongrede kesinleşecek.

Trump ise 24-27 Ağustos’ta Florida’nın Jacksonville kentinde Cumhuriyetçi Partiden yeniden aday gösterileceği kongreyi eyalette vaka sayılarının rekor seviyelere ulaşmasının ardından iptal etti.

Donald Trump ayrıca büyük keyif aldığı seçim mitinglerinden hem salgın yüzünden hem de kendisini de hayal kırıklığına uğratan tartışmalı Oklahoma mitinginin ardından vazgeçmek zorunda kaldı. 77 yaşındaki rakibi Biden da bu süreçte hem kendi sağlığı hem salgının büyümesi endişesiyle miting yapmama kararı aldı.

Anketlerde eski Başkan Yardımcısı Biden yüzde 14 gibi iki basamağa ulaşan farkla yarışı şimdilik önde götürürken, ABD’de salgının büyümesinden sorumlu tutulan ve yeterli önlemleri almamakla eleştirilen Trump’a ise destek azalıyor.

Trump, seçimlere sadece üç ay kala kontrol altına alınamayan bir salgın, ekonomide belirsizlik ve siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı protestolar ve polis reformlarına karşı tutumu nedeniyle seçmenlerinin desteğini kaybetti.

Salgın kontrol altına alınamaz ve ekonomi daha fazla zarar görürse, Trump şimdiye kadar övündüğü en güçlü silahı güçlü ekonomi söyleminden de olacak.

ABD’de işsizlik oranı salgın öncesi son 50 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3,5’e kadar gerilerken, salgınla beraber 31 milyondan fazla kişi işsizlik başvurusu yaptı.

Bir taraftan da seçimlere müdahaleden endişe duyulan ABD’de istihbarat yetkilileri; Rusya, Çin ve İran’ın seçim altyapısı ve siyasetçilerin özel yazışmalarını hedef alabileceği konusunda uyarıyor.

Rusya’nın ABD’deki 2016 başkanlık seçimlerine müdahale iddialarının ardından özellikle Demokratlar yine benzer endişeleri yaşarken, Biden da Rusya ve diğer ülkelere seçimlere müdahale etmeleri durumunda bedelini ödeteceği uyarısında bulundu.

Yaklaşan seçimlerin en merak edilenlerinden biri de Demokrat aday Biden’ın başkan yardımcılığına kimin getirileceği oldu.

Biden, başkan yardımcısı adayını hala açıklamadı ama bir kadın başkan yardımcısı istediğini daha önce dile getirdi.

Başkan yardımcılığı için konuşulanlar arasında California Senatörü Kamala Harris, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde ulusal güvenlik danışmanlığı yapan Susan Rice, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, Minnesota Senatörü Amy Klobuchar, Altanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms ve Michigan Valisi Gretchen Whitmer gibi isimler yer alıyor.

Salgının oy verme işlemini nasıl etkileyeceği belirsizliğini korurken, posta ile oy kullanma da ülkede tartışma konusu ve bu durum zaman zaman Trump tarafından da gündeme getiriliyor.

Trump, posta yoluyla oy kullanmanın ülke tarihinde seçimlerde en büyük yolsuzluğa neden olacağını iddia ediyor.

Aldığı her tartışmalı kararla hem iç hem dış politikada gündem olmaya devam eden Trump, seçimlere 3 ay kala seçmenlerine vaatlerde bulunmak yerine bu sefer rakibi Biden’ı hedef alan bir kampanya yürütüyor.

Yaptırdığı akli denge testleriyle de çok konuşulan Trump, bunamakla eleştirdiği 77 yaşındaki rakibi Biden’ın da söz konusu testleri yaptırması gerektiğini savunuyor.

Demokrat aday Biden ise seçimleri kazanması durumunda Trump’ın göçmenler, bazı Müslüman ülkelere ABD’ye seyahat yasağı, ABD’nin iklim anlaşması ve birçok uluslararası kuruluştan ayrılması, İran nükleer anlaşmasından çekilmesi gibi aldığı birçok kararı tersine çevirme sözü veriyor.

Pars Grafit Nerelerde Kullanılır?

1. Makina Parçalarında Yağlayıcı Olarak
Makina parçaları üzerinde uzun müddet yapışabilmesi özelliği ile, makina yataklarında yağlama maddesi olarak kullanılabilir. Bu alan için kullanılabilecek grafitin çok saf olması (en az % 95 grafitleşmiş karbon) ve kuvars gibi sert mineralleri içermemesi gerekir. Taşıyıcı sıvının türüne bağlı olarak, grafit burada kuru veya yaş bir tabaka oluşturur. Kuru tip, fırın zincir ve arabalarında, motor silindirlerinde, deniz araçlarında ve kimyasal tesislerde; yaş tabaka türü ise, yüksek basınç altında, bilyalı yataklarda kullanılır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

2. Döküm Sanayinde
% 40 – 60 grafitleşmiş karbon içeren grafit tozlarının, asıl kullanıldığı yerler dökümhanelerdir. Kil ve kumla karıştırmak suretiyle döküm kalıpları yapımında kullanılır. Bentonit veya olivin ile karıştırılıp, öğütülmüş kok kömürü tozu ve petrol koku, bu sanayii dalında grafiti ikame edebilmektedir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

3. Kurşun Kalem Ucu Yapımında
Kurşun kalem ucu, işlenmiş kaolen, bentonit ve grafit karışımından yapılır. Bu kullanıma en uygun grafit türü, ince taneli ve kompakt olanıdır. Yumuşaklığı nedeniyle, daha çok doğal grafit tercih edilir. Saflığının yüksekliği oranında, bu alandaki kıymeti artar. Düşük kaliteli kalem uçları için amorf grafit kullanılır. Her iki durumda da arzu edilen grafit türü, aşındırıcı madde (kuvars gibi) içermeyen ve % 96 oranında grafitleşmiş karbona sahip olandır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

4. Motor ve Jeneratör Fırçaları İmalinde
Bu malzemeler, yüksek sıcaklıktaki amorf veya damar türündeki doğal grafitten yapılır. Bu amaçla uygun grafitin grafitleşmiş karbon miktarı % 85’ten fazla olmalıdır. Grafit fırça yapımında, zift, katran veya reçine ile bağlanmış grafit ve metal tozları (bakır veya gümüş) kullanılır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

5. Grafitin Diğer Kullanım Alanları
Son senelerde kuru pil sanayiinde, bol miktarda grafit kullanılmaya başlanmıştır. Bunun için pul türü (levhamsı) ve grafit tozu en uygunu olup, en az % 85 grafitik karbon içermesi gereklidir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Kral suyu nedir, ne işe yarar?

Pek çok madde kolay asitlerde çözülebilse de bazı maddelerin çözünmesi çok zordur. Bu maddeler için …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]