Anasayfa / Ekonomi / Yalova açıklarında kurulan 4 midye çiftliğinde ilk hasat haziranda yapılacak

Yalova açıklarında kurulan 4 midye çiftliğinde ilk hasat haziranda yapılacak

Marmara Denizi’nde, organik atık ve planktonlarla beslendiği için suyu temizleyici özelliği bulunan Akdeniz midyelerinin yetiştirileceği çiftliklerde hasat öncesi çalışmalar sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle, müsilaja karşı önlem olması da amaçlanan ve başvurusu yapılan yıllık 9 bin ton kapasiteye sahip 7 tesisten kurulumu tamamlanan 4’ü’nde ilk hasat gelecek ay yapılacak.

Çınarcık ilçesi açıklarında kurulan midye çiftliğinde hasat öncesi çalışmaları yerinde inceleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, yetkililerden bilgi aldı.

Midye ekimi, sınıflandırma ve hasat öncesi midyeleri takip eden Parıldar, gazetecilere, Yalova’nın Marmara Denizi’ne 123 kilometre kıyısının bulunduğunu söyledi.

Marmara’da balıkçılığın yanında 2019’dan itibaren yetiştiricilik için de faaliyetlere ve 7 midye işletmesinin kurulmasına başlandığını belirten Parıldar, “Halihazırda bütün işletmelerimizin projeleri onaylandı. Yıllık 6 bin ton kapasiteli 4 çiftliğimizin kurulumu tamamlandı. 3 bin ton kapasiteli çiftliklerimizin kurulumu devam ediyor.” dedi.

Sertifikalı midye üretimi

Parıldar, Yalovalı balıkçıların Marmara Denizi’nde geçen yıl yaklaşık 14 bin ton balık avladığını ve 276 milyon liradan fazla kazanç elde ettiğini aktardı.

Midye çiftliklerinin yakın gelecekte Yalova’nın balıkçılık, deniz ve su ürünlerinden elde ettiği gelirleri katbekat artıracağını vurgulayan Parıldar şöyle bilgi paylaştı:

“9 bin ton kapasiteli 7 midye çiftliğimiz tam kapasite ile üretime geçtikleri zaman ekonomiye katkıları yıllık 200 milyon liraya yakın olacak. Türkiye’de değişik illerde midye çiftlikleri kuruluyor ama ilk ‘İyi Tarım Uygulamaları’ sertifikalı ve ‘Organik Tarım’ sertifikalı’ midye üretimi yapmak için ilimizde faaliyete başladık. Bu da yine bizim üretimimizi ilimizde katma değerli, diğer illerden farklı olabilecek bir üretim metodu ortaya koyuyoruz. Bu sene veya önümüzdeki sene İyi Tarım Uygulamaları sertifikalı ve Organik Tarım sertifikalı midye üretimi gerçekleştireceğiz.”

Suat Parıldar, 2020 yılından itibaren kaçak midye avcılığı yapıldığı tespit edilen 20 tekneye el konulduğunu, kaçak avcılıktan elde edilen 7 bin çuval midyenin ise denize bırakıldığını sözlerine ekledi.

Çınarcık’ta 174 bin metrekare alandaki çiftliğin yöneticisi su ürünleri mühendisi Ali Evsen ise yıllık 2 bin 574 ton midye üretimi kapasitelerinin bulunduğunu belirtti.

Gelecek ay satışlara başlayacaklarını bildiren Evsen, “Bu sene hedefimiz 800 ton civarında ürün elde etmek. Tam kapasiteye ulaşmamız 2 seneyi bulacak. İç piyasa ağırlıklı olmakla birlikte asıl hedefimiz ihracat yapmak. Katma değerli ürün, işlenmiş ürün elde etmek ve sadece Avrupa değil tüm dünyaya ihracatını gerçekleştirmek istiyoruz.” diye konuştu.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu  ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur.  kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın  ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Yeni sistemde borç üçe katlandı

Yeni sistemde borç üçe katlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim borç stoku verilerini dün akşam yayımladı. Buna göre, 2022 …