Anasayfa / Ekonomi / Varlık yönetim fonu Türkiye’yi uçurur

Varlık yönetim fonu Türkiye’yi uçurur

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’de bir varlık yönetim fonu kurulacağını söyledi. Kadife Şahin’in Milliyet’te yer alan haberinde, ekonomistlerin varlık yönetim fonlarıyla ilgili görüşlerine yer verdi. İşte o haber:

Darbe girişiminin ekonomi üzerindeki tahribatını azaltmak ve olası tehditleri bertaraf etmek için önlem alan hükümet, yeni çözümler düşünüyor.

Çalışma Kanunu ’nda esneklik getirdiklerini, Uluslararası İş Gücü Kanunu, Ar-Ge ve Patent Kanunu ’nun Meclis Genel Kurulu ’nda görüşüldüğünü belirten Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ’de bir varlık yönetim fonu kurulacağını da söyledi.

Fon dalgalanma zamanlarında finansal piyasalara destek olacak. Ayrıca devletin stratejik roller biçtiği sektörlerde özel sektörün sermayesi yeterli olmadığında varlık yönetim fonuyla uzun vadeli finansman amaçlanıyor.

Norveç, Suudi arabistan ve Çin gibi ülkeler devlet yatırım fonlarına petrol gelirleri ve trilyon dolarlık döviz rezervlerinden kaynak aktarıyor. Fransa, Brezilya gibi seçilmiş kamu gelirlerinin aktarılmasıyla fon oluşturan ülkeler de var. Görüşünü aldığımız ekonomistler, Türkiye ’nin darbe girişiminden sonra yaşadığı süreçte varlık yönetim fonunun yararlı olabileceğini söylediler. Bu tür ülke yatırım fonları iyi yönetilirse istikrara ve büyümeye katkı sağlayacağını belirten ekonomistler, fon kaynağının işsizlik fonu, devlet tahvilleri, özelleştirme gelirleri olabileceğini söylediler. Bir uzman ise paralel yapının finansman kaynaklarının bu fona aktırılmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Bloomberg News kanalında şunları da söyledi:

– “Türkiye yatırımlara hız kesmeden devam edecek.

– Bankalarımız, kredilendirme kriterlerinden taviz vermeyecekler ancak, ekonominin büyütülmesine yönelik kredilendirme anlayışına geçecekler. Gerekirse öncelikli alanlarda yatırımlar için özel faizler uygulanacak, farkı devlet kredi garanti fonundan karşılayacak.
“Böyle bir fonun kurulmasının özellikle piyasa volatilitesi yaşandığı dönemlerde anti konjonktürel bir yatırım yaklaşımıyla (kısa vadeli sert düşüşleri, uzun vadeli alım fırsatı olarak değerlendirme) uygulanmasının, hem ilgili dönemlerdeki piyasa volatilitesini azaltabilecek, hem de ülke kalkınması için kritik sektörlerin sermaye piyasası üzerinden finansmanını kolaylaştıracak bir uygulama olur.”
“Ülke varlık yönetim fonlarının temel kaynağı devletlerin bütçe fazlalarıdır. Petrol gelirlerinden elde edilen rezerv fazlaları ya da kamunun başka kaynaklardan elde ettiği tasarruflar bu tarz fonlar için temel kaynaktır. Örneğin bizim ülkemiz için İşsizlik Fonu bu kaynaklardan biri olarak düşünülebilir. Finansal istikrar ve ekonominin büyümesine katkı açısından önemli. Kredi notumuzu da destekleyici bir unsurdur.”
“Varlık yönetim fonu kuran ülke örnekleri deyince aklımıza Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi petrol üreticileri ya da Çin gibi yüksek dış ticaret fazlası veren ülkeler geliyor. Türkiye bu iki kategoriye de girmiyor. Tam tersine tasarruf oranı düşük olduğu için yurtdışından kamu ve özel sektör olarak borçlanan bir ekonomiyiz.

Bu yüzden dünyada ileri gelen örneklerde gördüğümüz 500 milyar – 1 trilyon dolarlık rakamlara ulaşma şansımız yok. Buna karşın kamunun piyasalardan borçlanması artırılarak, faiz dışı fazla artırılarak veya bazı kamu gelirlerine endekslenerek zamanla milli gelirin yüzde 2 – 3 ’üne (10 – 20 milyar dolar) ulaşacak bir fon kurulabilir.”
“Büyümesini finanse etmek için sermaye ithal etmek durumundaki bir ülke olan Türkiye, bu anlamda geleneksel olarak Ulusal Varlık Fonu kuran ülkelerden ayrılıyor.

Diğer yandan ise sağlam maliye politikaları ve yapısal reformlar sayesinde, örneğin işsizlik fonu gibi havuzlarda ciddi kaynak birikmiş durumda. Bu kaynaklar ile yatırım ihtiyacının buluşturulması son derece doğru bir adım olur. Burada önemli olan, yatırım sürecinin şeffaf ve rasyonel bir biçimde, uluslararası standartlara uygun biçimde gerçekleşmesi.
Bu standartlar tutturulduğu takdirde bu uygulama Türkiye ’nin büyümesine ciddi katkıda bulunur.”

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu  ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur.  kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın  ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Yeni sistemde borç üçe katlandı

Yeni sistemde borç üçe katlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim borç stoku verilerini dün akşam yayımladı. Buna göre, 2022 …