Anasayfa / buğday / Türkiye’nin biçerdöver parkı yaşlanıyor

Türkiye’nin biçerdöver parkı yaşlanıyor

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, hasat sırasındaki ürün kayıplarının önlenebilmesi için devletin biçerdöver alımlarına destek olması gerektiği belirtilerek, “Bu sebeple biçerdöverlerin Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde uygulanan sübvansiyonlu krediler kapsamında sıfır faizli olarak desteklenmesinin yanı sıra, hibe destekli uygulamaları ve benzeri uygulamalarla satın alınmasının desteklenmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Ülkemizde yaklaşık olarak 120.000.000 dekar alanda biçerdöverle hasat edilen ürün tarımı yapılmakta, bu alandan yaklaşık 40.000.000 ton ürün elde edilmektedir. Bu ürünler, makine parkımızda bulunan 17.200 adet biçerdöverle hasat edilmektedir.

Bu hasat işleminde önlenebilir değişik sebeplerden kaynaklanan hasat kayıp oranı % 5 olup yan ürün kayıpları da dikkate alındığında bu kayıpların maddi değeri 4.000.000.000 TL’yi aşmaktadır. Hasat öncesi ve hasat sonrası kayıp oranları da yaklaşık aynı oranlarda gerçekleşmekte olup önlenebilir kayıplar toplamı 10.000.000.000 tl /yılın üstündedir. Diğer bir deyişle önlenebilir ürün kayıplarının toplamı ülkemizin ekmek tüketimine yakın orandadır.

Bu kayıpları önlemek ve sektör sorunlarını çözmek için biçerdöverciler dernekleri kuruldu. Bu dernekler güçlü bir sivil toplum örgütü oluşturmak ve devlet millet el ele anlayışıyla sorunları çözmek için bir araya gelerek Tüm Biçerdöverciler ve Hasat Makinecileri Federasyonu kurdu. Üretim hasat ve hasat sonrası kayıpların önlenmede ilk yapılması gereken hasat kayıplarını önleme çalışması olmalıdır.

Hasat kayıplarımızın en önemli sebeplerinden birisi biçerdöver parkımızın yaşlı olmasıdır.

Teknik kabullere göre her yıl ülkemize 1000 adet yeni biçerdöver girmesi gerekirken bu sayı 2018 yılında 356 adet, 2019 yılında 98 adet olarak gerçekleşmiş, 2020 yılında ise 2019 rakamlarının altında gerçekleşmesi beklenmektedir. Son yıllarda biçerdöver satın almadaki zorluklar ve işletme şartlarının giderek ağırlaşması, biçerdöver işletmeciliğinin sürdürülebilirliğini tehdit etmekle birlikte, yakın gelecekte hasat sektörünün daha büyük sorunlar yaşamasına sebep olacaktır.

Hasat sırasındaki ürün kayıplarının önlenebilmesi için devletimizin biçerdöver alımlarına destek olması gereklidir. Bu sebeple Biçerdöverlerin Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde uygulanan sübvansiyonlu krediler kapsamında sıfır faizli olarak desteklenmesinin yanı sıra, hibe destekli uygulamaları ve benzeri uygulamalarla satın alınmasının desteklenmesini istiyoruz.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Kolombiya’nın turistik kasabasında 7 ceset bulundu! Vücutlarında işkence izleri tespit edildi

Kolombiya'nın turistik kasabası Santa Fe de Antioquia kırsalında silahla vurulmuş 7 ceset bulundu. Tamamında işkence izleri bulunan cesetler incelenmek üzere adli tıp merkezine kaldırıldı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]