Anasayfa / Ekonomi / Temel Karamollaoğlu: Çiftçi 90 kat borçlandı

Temel Karamollaoğlu: Çiftçi 90 kat borçlandı

Saadet Lideri Karamollaoğlu, iktidarın tarım ve hayvancılık politikasını eleştirerek, “Tarım bitmiş, hayvancılık bitmiş, Türkiye her konuda olduğu gibi tarımda da dışa bağımlı hale gelmiş. Mesela Ziraat Mühendisleri Odası’nın raporuna göre geçen yıl çiftçiye 12,7 milyar TL destekleme ödemesi yapılırken aynı dönemde tarım ürünleri ithalatına ödenen para 66,6 milyar lira. Yani kaynaklar çiftçimizin üretmesi için değil, ithalat için kullanılmış. Çiftçinin borcu son 15 yılda 89 kat artmış. Yanlış politikalar yüzünden milyonlarca dönüm arazi ekilemiyor. Şekeri Cargill’e, Fındığı Ferrero’ya Ekonomiyi McKinseye havale eden bir anlayış ne kadar yerlidir” dedi.

Fransa’da bir Tarım Fuarı’nın başladığına dikkat çeken Karamollaoğlu, “Yani Fransız tarım ürünleri, Fransız hayvan ırkları bu fuarda diğer ülke katılımcılarına tanıtılacak. Peki bu fuarın onur konuğu kim? Türkiye. Fransa tarım fuarına, Türkiye’yi onur konuğu olarak davet ediyor. Biliyorsunuz daha önceki bir tarım bakanımıza da aynı Fransa,’üstün liyakat şövalyesi nişanı!’ vermişti. Nasıl olur diye araştırınca, nişanın altından, 250 milyon dolarlık canlı hayvan ithalatı çıkmıştı. Bakalım şimdi onur konukluğunun altından ne çıkacak? Merakla bekliyor ve takip ediyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var çok değil bundan 5-10 yıl önce Fransız çiftçisi traktörlerle Paris’in yollarını kapatıyordu. Bugün en büyük tarım ihracatçısı ülkelerden biri oldu. Türkiye sayesinde. Yani; nişan değil altın madalya taksalar, başköşe de ağırlasalar haklarıdır” diye konuştu.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

İBB Meclisi’nde “Erdoğan” tezahüratları sonrası kavga çıktı

Seçimlerin ardından İBB Meclisi'nin ilk oturumu gergin anlara sahne oldu. AK Partili meclis üyelerinin ayağa kalkarak alkışlarla "Recep Tayyip Erdoğan" tezahüratları yapmasına CHP'liler tepki gösterdi. Oturuma ara verildiği sırada AK Partili meclis üyeleri ile İBB çalışanları arasında kavga çıktı. Arbedeyi görüntüleyen bir gazeteci de yaralanırken, CHP Grup Başkanvekili Tarık Balyalı, "Burayı tribüne çevirmeye hakkınız yok. Meclis, tezahürat yeri değildir." dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]