Anasayfa / Genel / Tasarladıkları ‘Kalp krizini haber veren’ tişörtleri ile çığır açan kardeşler..

Tasarladıkları ‘Kalp krizini haber veren’ tişörtleri ile çığır açan kardeşler..

Ezra ve Tuba Çetin kardeşler, tekstille uğraşan ailenin kızları. Kumaşlar ve çizimlerin arasında büyüdüler. İkisi de güzel sanatlar okudu. 2006’da güçlerini birleştirip ‘ezra+tuba’yı kuran iki kardeş 2012’den sonra giyilebilir teknolojiye yöneldi. Annelerinin geçirdiği kalp krizi üzerine harekete geçen iki kadın kumaş ile teknolojiyi birleştirdi ve “kalp krizini haber veren tişört” tasarladı…

1975 doğumlu Ezra Çetin, Bilkent Üniversitesi’nde Grafik Tasarım okuduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Resim eğitimi almış.

Bir yaş küçük kardeşi Tuba Çetin ise Bilkent Üniversitesi Görsel Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra Yeditepe Üniversitesi’nde Tekstil Tasarımı okumuş.

İkili, yurtiçi ve yurtdışında farklı markalara tasarım ve danışmanlık hizmeti verdikten sonra 2006 yılında markaları ezra+tuba’yı kurmuş.

Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman‘a konuşan kardeşlerden Tuba Çetin “Peki bu fikir aklınıza nasıl geldi?” sorusuna ve projenin filizlenme aşamasına şöyle açıklık getiriyor:

“Annemiz kalp krizi geçirdi. Allah’tan şu an sağlıklı ve hayatta. Ama bu olaydan sonra bizde iyice takıntı oldu bu tişörtü hayata geçirmek.  Biz veri toplayarak risk ihtimallerini değerlendiren ve size, doktorunuza risk bildiren bir tişört demeyi tercih ediyoruz. Bu hayal, 4 yıl önce başladı. TUBİTAK Martek’ten değerli bir hocamız ile görüştük birçok bilgi ve veriye ulaştık.”

İçinde küçük ve tasarımın içinde yok olmuş bir holter bulunan bu tişört sayesinde hasta hakkında düzenli veri toplanabilecek. 2 yıl içerisinde talep görmesi beklenen tişörtün “karşılanabilir” bir ücreti olacak.

Tişört ilk olarak Mumbai Fashion Tech‘de görücüye çıkacak.

Ezra Çetin “Mumbai Fashion Tech‘e konuğuz, orada göstermek istiyoruz. Mumbai’de başka teknolojilerimiz de yer alacak” diyor ve ekliyor: “Kelebek Elbise Hintli celebrity tarafından giyilecek.”

Detayları Tuba Çetin’den öğreniyoruz:

“Bir gelinlik aslında. Gelin, sevdiği adama “Evet” derken, gelinliğin üzerindeki kelebekler uçuyor… Gelinliğin içine yerleştirilen çipler sayesinde. Tabii müthiş ilgi gördü. Teknolojiye duygu da katmış olduk.”

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor

İstanbul'da bazı ilçelerinde yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, kent merkezinde sulu kar olarak görülüyor.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]