Anasayfa / Haberler / Tarımda hasar fazlası primleri belli oldu.

Tarımda hasar fazlası primleri belli oldu.

Tarım Sigortaları Havuzuna, devlet tarafından taahhüt edilecek hasar fazlası desteğine ilişkin prim oranları belirlendi.

Bakanlar Kurulunun Tarım Sigortaları Havuzuna Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteğine İlişkin Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.
Buna göre, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından 1 Ocak 2016 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında imzalanan sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan, ancak reasürans ve retrosesyon yoluyla transferi yapılamayan risklerin prim oranları tespit edildi.
Her bir yıl itibarıyla hasar prim oranı, havuzun üstünde kalan kısım için yüzde 75 ile yüzde 90 arasında, havuzun ve havuza iş temin eden sigorta şirketlerinin üzerinde taşıdıkları kısım için yüzde 150 üzeri, münhasıran don, şap hastalığı riski, sera ve su ürünleri branşları ile ilgili olarak yüzde 180’i aşan kısmı için tamamı itibarıyla hasar fazlası desteği taahhüt edildi.
Bu kapsamda, hasar fazlası desteği ihtiyacı ortaya çıkması durumunda söz konusu tutar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden Tarım Sigortaları Havuzuna aktarılacak.

Söz konusu karar, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

 

www.dunya.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Ankara bu iddiayı konuşuyor: Emekli maaşı ve bayram ikramiyesinin ardından asgari ücrete de zam yolda

En düşük emekli aylığının 7500 TL'ye çıkarılmasının ardından bir başka düzenleme ile de Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyeleri yüzde 82 artışla 2000 TL'ye yükseltildi. Ankara kulislerine düşen son iddiaya göre ise 14 Mayıs seçimlerinden önce asgari ücrete de zam yolda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Vedat Bilgin'in yaptığı öne sürülen "Asgari ücrete ara zam gelmeyecektir" açıklamasını yalanlaması da böyle bir hamlenin işareti olarak yorumlandı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]