Anasayfa / çevre / Tarım ve sanayide Adana’ya güçlü destek

Tarım ve sanayide Adana’ya güçlü destek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Adana için tarım ve sanayi alanında iki önemli kararın Resmi Gazete’de yayımlandığını belirtti. Jülide Sarıeroğlu, ilk kararda narenciyede sıcak hava zararı TARSİM risk kapsamına alındığını imzalanan ikinci kararda da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Adana’ya güçlü destek geldiğini belirtti. Sarıeroğlu, “TARSİM tarafından 2021 yılında sigorta kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin karar resmi gazetede yayımlandı.

Adanamız ve bölge üreticilerimiz için en önemli gelir kaynaklarından portakal, mandalina, altıntop, limon, üzüm ürünlerinde sıcak hava zararı TARSİM risk kapsamına alındı. Karar ile sıcak ve rüzgârdan etkilenen narenciye üretiminde meydana gelen zarar TARSİM risk kapsamına alınarak doğal afetlerden en çok etkilenen sektör olan tarımda üreticimizin zararı minimuma indirilmiş olacak” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Adana’ya güçlü bir destek daha geldiğini altını çizen Jülide Sarıeroğlu, “Adanamızda yapılacak saf teraftalik asit (PTA) ve polimer/cips üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin bir diğer önemli karar Resmî Gazete’de yayımlandı. Karar ile ülkemiz açısından önemli ve stratejik özelliğe sahip SASA Polyester A.Ş tarafından Adanamızda yapılacak yaklaşık 11.3 milyar TL’lik üretim tesisinin yatırımına proje bazlı devlet desteği sağlanmış olacak. Yatırım ile şehrimizde yıllık 1.5 milyon ton PTA, yıllık 650,000 ton polimer/ cips üretimi gerçekleştirilecek” dedi.

Sarıeroğlu, “İlimizde üretimin, yatırımın artırılması, şehrimizin her alanda verilen destek ve hizmetlerden daha güçlü şekilde yararlanması için çalışmalarımızı birlik, beraberlik içerisinde aralıksız sürdüreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde 81 ilimizde sanayicimizden çiftçimize, esnafımızdan işçimize, memurumuzdan emeklimize kadın-erkek-genç-yaşlı-engelli her kesime güçlü şekilde destek vererek daha güçlü daha büyük Türkiye idealimiz doğrultusunda emin adımlarla Milletimizle birlikte ilerlemeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Adanamıza vermiş olduğu destek için şükranlarımı sunuyor; Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye Adanamıza katkıları için gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Uygulama 2025’te başlıyor! Bakanlık, vatandaşın işlemediği tarım arazilerini kiraya verecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım arazilerinin daha verimli kullanılması ve kullanılamayan arazilerin de üretime kazandırılması amacıyla yol haritasını oluşturdu. Bu kapsamda vatandaşın atıl halde bekleyen arazileri bakanlık eliyle başkalarına kiralanacak, gelir ise toprak sahibinin hesabına yatırılacak. İlk kiralama ise 2025'te yapılacak.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]