Anasayfa / Genel / TAB Genel Başkanı Şahin’den ‘Muğla’da çam balı üretiminin bitti’ açıklaması!

TAB Genel Başkanı Şahin’den ‘Muğla’da çam balı üretiminin bitti’ açıklaması!

Türkiye Arıcılar Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin, Antalya, Muğla ve Aydın’daki yangınlarla ilgili yaptığı açıklamada 2021 yılında Muğla özelinde çam balı üretiminin bittiğini söyledi. TAB Genel Başkanı Şahin: “2021 yılında Muğla özelinde çam balı üretimi bitmiştir” dedi.

Böyle bir felaketin hiç yaşanmadığını belirten TAB Başkanı Ziya Şahin, ” Osmaniye’den başlamak üzere Mersin’de Antalya Manavgat ‘ta, Muğla’da ve kısmen diğer bazı illerimizde de küçük yangınla oldu ama bu yangının menşei özellikle Muğla ve Manavgat oldu. Yani Muğla ile Manavgat’ı bitirme noktasına geldi. Her yıl Muğla’da verimli olduğu yıllarda 3.5 milyon arı konaklıyor. Bunların 2.5 milyonu dışarıdan geliyor. Muğla Türkiye’deki arıcıların ekmek teknesiydi. Muğla’da Marmaris’teki alanlarımızın aşağı yukarı yüzde 75-80’i yandı. Milas’ta yine bizim özellikle Bodrum, Milas, Çökertme, Fesleğen gibi yerlerde çok ciddi kaynaklarımız vardı. Buralar da bitti. Yatağan, Kavaklıdere kısmından yüzde 30’luk bir alan yandı. Köyceğiz’de koca bir dağ yandı geçti gitti. Elimizde kala kala Fethiye civarımız kaldı. 3-4 köyümüz var. Muğla’daki çam balı ormanlarının tam olarak zararı ortaya çıkmadı. Resmi bir ifade olmamakla beraber açık söyleyeyim Muğla’daki basıralı ormanların yani çam balı ormanların yarıdan fazlası yandı. Bu bizim içimizi yakıyor. 2021 yılında Muğla özelinde çam balı üretimi bitmiştir. 2021 yılında Muğla’daki gelecek ya da mevcut Muğlalı arıcıların üretimini bırakınız, arıları ne olacak bu sorgulanmalıdır. 2021 yılında gerçekten çok kötü bir konjektür bekliyor. Bu arılardan sadece bal almak için gelmiyorlardı. Altını çizmek istiyorum. 9 ay bal üretiliyordu burada. Biz kışın da arıcılarımız bu alanlarda şeker vermeden arılarını ayakta tutabiliyorlardı, bunlar da gitti” dedi.

“Acil eylem planı belirlenmeli”

Yanan alanlar için acil eylem planı yapılması gerektiğini kaydeden TAB Genel Başkanı Ziya Şahin, “Manavgat ve Muğla’da yanan alanların kışın harnup ve püren de getiren böleler. Bunlar yok oldu. Bunun için yangın söner sönmez acil bir eylem planıyla bu bölgede bir çalıştay yapılmalıdır. Sosyal medya da buraya ağaç dikelim, ağaçlandıralım. Bakın biz bilimsel çalışmalara bilim insanlarının yaptıkları AR-GE çalışmalarına çok değer veriyoruz. Biz buraya değer vermezsek yolumuz yol olmaz. Arıcımızın geleceğini düşünemeyiz. Ne diyor bilim insanları? Buralara kesinlikle yeni ağaç dikmeyiniz. Çünkü kızılçam mesceresinde kozalaklar patladığı zaman, patlaması iyidir. Alttaki toprak tabakasına bir sene sonra kışı geçirdi mi bunlar filizlenir diye ifade ediyorlar. Bunlarla yaygınlaştırmamız lazım. Yeni şeyler dikip te buradaki habitatın ekolojisini batırmayalım” ifadelerini kullandı.

 

 

 

GLİSERİN NEDİR?
Genellikle gliserol olarak da adlandırılan gliserin, tatlı bir tada sahip renksiz, kokusuz ve
zehirli olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışabilen gliserin doğal veya sentetik olabilir.
Doğal gliserin, hayvansal veya bitkisel yağların hidrolizinin bir sonucu olarak üretilir. Hidroliz,
bir maddenin suya tepki göstermesi ve bunun sonucunda kimyasal bir bağın
parçalanmasıdır. Sentetik gliserin, petrol, propilen ve klor içeren kimyasal işlemlerle üretilir.
GLİSERİNİN FAYDALARI NELERDİR?
– Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.
– Cildi nemlendirir.
– Cildi besler.
– Cildin su dengesini korur.
– Cilt kırışıklıklarını giderir.
– Cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir.
– Cildin zararlı UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur.
– Cilt rengini açar.
– Sivilceleri azaltır.
– Dudakları nemlendirir.
– El ve ayak nasırlarına iyi gelir.
– Ağız içi yaralarına karşı etkilidir.
– Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.
– Topuk çatlaklarını iyileştirir.
– Kulakta yer alan kirleri akıtır.
– Nemli saça uygulandığında saçların onarılmasını ve güçlenmesini sağlayarak dökülmeleri
azaltır.
DMRSÜREN Kimya Ltd Şti
0216 4421200-0552 3307100
www.kimyadeposu.com

Hasatdergisi.com

Kaynak; sondakika.com

Hakkında seldahasat

Diğer Haber

Endonezya’da Marapi Yanardağı’nın patlamasında can kaybı 22’ye yükseldi

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulunan Marapi Yanardağı'nın patlaması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 22'ye yükseldi. Arama kurtarma ekipleri, kayıp dağcıların cesetlerine ulaşırken, 1 dağcı ise henüz bulunamadı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]