Anasayfa / Haberler / Süt üreticileri: Hükümetin belirlediği süt bedeli yetersiz

Süt üreticileri: Hükümetin belirlediği süt bedeli yetersiz

İzmir’de günlük 360 bin litre süt üretiminin yapıldığı Bayındır İlçesi’nde, yüksek fiyattan aldıkları yem nedeniyle emeklerinin karşılığı parayı kazanamaktan yakınan üreteciler, yardım istedi. Süt Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Kadir Özbekoğlu, hükümetin belirlediği 1 lira 15 kuruşluk bedelin, kendileri için yetersiz olduğunu belirtti. 

İzmir’in Tire İlçesi’nden sonra en çok süt üretilen ilçelerden Bayındır’da, hayvancılık önemli bir gelir kaynağı oldu. İlçede kurulan Süt Üreticileri Birliği ile Süt Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, hayvancılığın gelişmesi için, yem ve besicilik eğitimleri gibi önemli çalışmalar yaptı. İlçedeki süt üretimi de, hayvan sayısıyla birlikte artış gösterdi. İlçede yaklaşık 80 bin büyükbaş hayvandan, günlük 360 bin litre süt elde edildiği belirtildi.

‘TARIM BİTTİ ELDE HAYVANCILIK KALDI’

İlçedeki önemli süt üreticisi birliklerinden Süt Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Başkanı Kadir Özbekoğlu, DHA’ya yaptığı açıklamada sorunlarının çözümünü istediklerini söyledi.

Geçen yıllara göre, süt üretiminin arttığını belirten Özbekoğlu, şöyle konuştu: “Ben de kendi adıma günlük 100 litre artış sağladım yani yıllık 300 ton olan üretimim 350 tona çıktı. Diğer üyelerimizin üretiminde de artış var. Çünkü insanlar artık tarım yapamaz hale geldi. Hayvancılık yapmak zorunda kaldı.”

Hayvan sayısı ve üretim artmasına rağmen kazançlarında önemli değişiklik olmadığını dile getiren Kadir Özbekoğlu, “Üreteci olarak kazancımız artmıyor. Süt fiyatı için bakanlığın belirlediği 1 lira 15 kuruşluk fiyat uygulanıyor. Ama bu rakam sanayici ile üretici arasında uygulanıyor. Arada süt toplayıcı birlikleri yada kooperatifleri olduğu zaman üreticinin eline bu rakam geçmiyor. O zaman soğuk süt için 1 lira 10 kuruş, sıcak süt için de 95 kuruş kazanıyor. Ancak üretici ancak litrede 1.35 kuruş aldığı zaman para kazanabilir. O zaman da tüketiciyi göz önünde bulunduran hükümet buna izin vermiyor. Bundan birlikte hareket eden sanayici, yararlanıyor. Sütü düşük fiyattan almak istiyor. Süt sanayicileri arasında rekabet sağlansa, o zaman bu rakamlardan alamayacaklar, herkes sütünü daha iyi fiyattan satacak” dedi.

“Kendisine ait 60 inekten, aylık masraflarını çıkardıktan sonra ancak 5 bin TL kazanabildiğini ifade eden Kadir Özbekoğlu, “Eşim ve oğlumla birlikte çalıştığım için bu parayı kazanabiliyorum. Yanımızda işçi çalıştırsak, tuza ekmek banıp yiyecek hale geleceğiz. Para kazanamamamızın bir nedeni yem fiyatlarının yüksek olması. Neredeyse 1 kilo yem ile 1 litre süt aynı fiyata geliyor. Biz nasıl para kazanacağız o zaman? 1 büyükbaş hayvandan ancak 30 ay sonra süt üretimi yapılabiliyor. Yani süt de satsan, etini de satsan aynı fiyata geliyor” diye konuştu.

Bayındır Belediye Başkanı CHP’li Ufuk Sesli de, süt üreticisinin zor durumda olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini, söyledi. Bir litre su ile bir litre sütün aynı fiyata denk geldiğini belirten Ufuk Sesli, “Süt üreticisi desteklenmedikçe çözüm olmaz. Şu anda süt üreticisi, soğutma işlemine tabi tutmadan sütünü satamıyor. Bu da yeni bir yatırım masraf demek. Soğuttuğu zaman 1 lira 15 kuruşa satıyor. Sıcak verdiği zaman 95 kuruşa ancak satıyor. Üretici bunlarla başa çıkamıyor. Süt üretiminin belli bir aşamanın altına düşmesi en büyük korkumuz” dedi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Danimarka’da, Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçak saldırılar bundan böyle cezasız kalmayacak

İskandinav ülkelerinde son zamanlarda Kur'an-ı Kerim'e yönelik alçak saldırılara karşı, bölge ülkelerinden Danimarka harekete geçti. Danimarka'da Kur'an-ı Kerim ve kutsal kitapların yakılmasını yasaklayan kanun tasarısı kabul edildi. Kanuna göre, ülkede Kur'an-ı Kerim ve diğer kutsal kitapların yakılması, bu kitaplara saldırılar ve dini değerleri hedef alan uygunsuz davranışlar yasaklanacak. Yasayı ihlal edenlere ise para cezası veya iki yıla kadar hapis verilebilecek.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]