Anasayfa / Ekonomi / Süt fiyatlarına ‘kalite kesintisi ’: 2 Lira 60 kuruşa kadar geriledi

Süt fiyatlarına ‘kalite kesintisi ’: 2 Lira 60 kuruşa kadar geriledi

Süt fiyatları yılbaşında belirlenen 2 lira 80 kuruş bandının altına düştü. Girdi maliyetlerinin artması nedeniyle küçük ölçekli süt üreticileri, maliyetlerini karşılayamadıkları için zor duruma düşüyor. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Vekili ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, süt fiyatlarındaki düşüşle ilgili açıklamalarda bulundu. Gezgin, süt fiyatlarının birçok yerde ‘kalite kesintisi ’ adı altında kesildiğine dikkat çekti.

Süt üreticilerinin zor günler geçirdiğinin altını çizen Gezgin, süt fiyatlarının üretici beklentisinin altında olduğunu vurguladı. Yılbaşından bu yana süt fiyatlarındaki dalgalanmayı anlatan Gezgin, şu ifadeleri kullandı: “Bilindiği gibi yılbaşı itibariyle Tarım Bakanlığı, Gıda Komitesi, Gıda Konseyi toplanarak süt fiyatlarını belirlenmişti. Bu fiyatta 2 lira 80 lira artı 30 kuruş devlet desteği şeklindeydi. Şu anda sanayici 2 lira 80 kuruşa süt alımı yapıyor. Bu örgütlü yerlerde uygulanıyor ancak birçok yerde sanayici bu fiyatı bile ödemiyor ve süt fiyatları ‘kalite kesintisi ’ adı altında düşmektedir.”

Şu anda 2 lira 60 kuruş ile 2 lira 75 kuruşa süt alımı yapıldığını anlatan Gezgin, Aydın, Muğla gibi yerlerde süt fiyatlarının 2 lira 60 kuruşa kadar düştüğünü belirtti. Gezgin, son 10 günden bu yana da “bahar dinlendirmesi” olarak tabir edilen süt toplanmayan günlerin yaşanmaya başladığını belirtti. Kalite kesintisi adı altında haksız yere yapılan kesintilerin artmaya başladığına vurgu yapan Gezgin, “Bu durum Süt Konseyi fiyatlarını geçersiz kılmaktadır. Eskiden konseyin belirlediği fiyat ülke genelinde uygulanmaktaydı. Şu anki durum üreticileri, süt sektörüne ağır yara vermektedir” ifadelerini kullandı.

Milas Süt Birliği ’nin topladığı sütün günlük 20 tonu süt tozu olarak değerlendirildiğini belirten Gezgin, “Mevsimsel olarak sütün çok, pandemi sebebiyle de tüketimin az olduğu bir dönemde süt piyasasında bir toparlanma görülmüyor. Süt fiyatları, üreticilerimizin beklentisinin çok altında. Nisan ayına geldik ve 15 gün sonra herkes sütte zam, güncelleme ve 3 lira fiyat beklerken bugün süt fiyatları düşüyor. Tabii bu durumun yanında yem fiyatlarına da zam gelmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Sodyum Metabisülfitin Kullanıldığı Yerler:

Sodyum Metabisülfit kullanan sektörlerden bazıları şunlardır ;
• Tekstil yardımcı kimyasal olarak sodyum metabisulfit kullanılır.
• Temizlik malzemeleri imalatında kullanımı vardır.
• Gıda sektöründe yiyeceklerin korunması amaçlı olarak (E223) sodyum metabisulfit kullanılır.
• Şarap ve bira yapımında sodyum metabisulfit kullanılır.
• Şekerleme üretiminde sodyum metabisulfit kullanılır.
• İçme suyu ters osmoz membranları için temizleme ajanı olarak kullanılır.
• Arıtmalarda kromun indergemesinde
 sodyum metabisulfit kullanılır.
• Boya kimyasalları sektöründe sodyum metabisülfit kullanılır.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Hakkında

Diğer Haber

Çaykur'a 210 işçi alımı için 22 bin 956 başvuru yapıldı

10 Milyon TL’lik ÇAYKUR Reklamı!

Günde 245 milyon bardak çay tüketilen Türkiye’de, ÇAYKUR’un zararı her yıl katlanıyor. 2017’de 267 milyon, 2018 …