Anasayfa / Ekonomi / Sayıştay Raporuna giren 12 Milyar Liralık çiftciye destek muamması

Sayıştay Raporuna giren 12 Milyar Liralık çiftciye destek muamması

BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Sayıştay tarafından hazırlanan eski adıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 yılı Denetim Raporu, birçok kamu kurumunda olduğu gibi Bakanlığın da milyarlarca liralık kaynağı, “denetimden uzak” kullandığını ortaya çıkardı. Sayıştay denetçileri ayrıca 107 bin hektarlık mera alanındaki yapılaşmaya dikkat çekerek, Antalya’da turistik mekan, İstanbul’da yol, Urfa’da ise baraj yapılmasını eleştirdi.

AKP döneminde 107 bin hektarlık mera alanı, tarım dışı kullanıma açıldı. Sayıştay’ın tespitine göre 81 ilin tamamında hayvan otlatmak için ayrılan alanlara bina, maden ocağı, cami, turistik tesis gibi yapılar inşa edildi.

Antalya’da 744 hektarlık alana turistik tesis başta olmak üzere pek çok yapının inşa edildiğini ifade eden Sayıştay denetçileri, Aydın’da 4 bin 498 hektar alana da zeytinlik ve futbol sahasının yapıldığını tespit etti. Meralara Bolu’da cami, Urfa’da ahır ve baraj, İstanbul’da yol, Antep’te ise maden ocağı yapıldı. Kocaeli’nde ise 29 hektar mera işgal edilirken bu alanın bir kısmına “sanayi atığı” döküldü. Böylece hayvanların otlatılması için kullanılması gereken araziler, yok oldu.

Bakanlığın geçen yıl çiftçiye 12 milyar 899 milyon 337 bin TL destek ödemesi yaptığını ifade eden denetçiler, bu ödemelerin işe yarayıp yaramadığının ise “bilinmediğini” belirtti.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Arkadaşını vurup tutuklanan şüpheliden şaşkına çeviren sözler: Bu iş burada bitmedi

Samsun'da tartıştığı arkadaşı M.K.'yi tabancayla dizinden vuran M.G. tutuklandı. Şüpheli, cezaevine götürülürken gazetecilere, "Çekin ağabey çekin, bu iş burada bitmedi" dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]