Anasayfa / Ekonomi / SARIMSAK HASADI 10 BİN TARIM İŞÇİSİNE İŞ İMKANI SAĞLIYOR..

SARIMSAK HASADI 10 BİN TARIM İŞÇİSİNE İŞ İMKANI SAĞLIYOR..

Türkiye’nin en kaliteli sarımsağının yetiştirildiği Araban Ovası’nda 10 bin tarım işçisine iş imkanı sağlanıyor.
Araban Ovası’nın bereketli topraklarında yetişen Türkiye’nin en kaliteli sarımsağının hasadının devam ettiği tarlaları gazetecilerle birlikte gezen Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, Araban Ovası’nda 10 bin dönüm civarında sarımsak ekildiğini söyledi.
Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, “Meşhur Araban sarımsağından alım yapabilmek için aylar önceden üreticiler ile bağlantı kurulması gerekiyor. Aksi takdirde alımı hasat dönemine bırakan tüccarlar alım yapamadan elleri boş geri dönüyor” dedi.
İl ve ilçe halkından 10 bin kişiye iş imkanı sağlayan hasat döneminin verimli geçtiğini belirten Doğan, “2016 yılı için 10 bin dönüm civarında sarımsak dikimi gerçekleştirildi. Hasadına geçtiğimiz hafta başlanan sarımsağın 18 bin ton civarında rekolte beklenmekte. Sarımsak işinde çalışmak için Araban ilçe merkezi ile çevredeki il ve ilçelere bağlı kırsal mahallelerden günü birlik gelip giden ve yatılı kalan tarım işçileri, sabahın erken saatlerinde işlerine başlıyor. Akşam üzeri saat 17.00’de çalışmayı bırakan 10 bin civarındaki tarım işçilerinin her birine günlük 25-30 TL yevmiye veriliyor” diye konuştu.
Arabanlı sarımsak üreticilerinden Mehmet Bilekçi ise, “2016 yılı sarımsak hasadı döneminde Araban Köklüce (Ardıl) kırsal mahallesi bölgesindeki 50 dönümlük sarımsak tarlamda başladığım kışlık sarımsak hasadında her gün yaklaşık yüz civarında tarım işçisi çalıştırıyorum. Günlük 28 lira ödediğim tarım işçilerine her gün toplam 2 bin 800 lira ödeme yapıyorum” şeklinde konuştu.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Endonezya’da Marapi Yanardağı’nın patlamasında can kaybı 22’ye yükseldi

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulunan Marapi Yanardağı'nın patlaması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 22'ye yükseldi. Arama kurtarma ekipleri, kayıp dağcıların cesetlerine ulaşırken, 1 dağcı ise henüz bulunamadı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]