Anasayfa / Ekonomi / Kısa çalışma ödeneği alanlara kredi verilmiyor iddiası

Kısa çalışma ödeneği alanlara kredi verilmiyor iddiası

Ulus bankaları kadar hazırlanan kredi paketi ile ev ve vasıta kredilerinde yapılan büyük indirimde ayrımcılık iddiaları gündeme geldi. Bazı mesleklerde kısa alıştırma ödeneği alan vatandaşların kredi başvurularının geri çevrildiği iddia edildi.

Söz konusu iddialar bugün Cumhuriyet gazetesi göre da gündeme getirildi. Tüketiciyi Koruma Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal söz konusu ayrımcılığın denklik ilkesine ve kredi devir amaçlarına tutarsız olduğunu söyledi.

KAMU HİZMETLERİNDE YURTTAŞ EŞİTTİR

Sözcü’ye konuşan Koçal vatandaşın geçmişine değil mevcut gelir durumuna bakılması gerektiğini belirterek, “Ulus bankalarının bir takım meslek grupları ve kısa alıştırma ödeneği alan çalışanlara son pakette açıklanan düşük faizli ev kredisi verilmemesi, Anayasanın eşitlik ilkesine ve kredinin atama amaçlarına aykırıdır. Verilen kamu hizmetleri aleyhinde vatandaş eşittir. Vatandaşın sicil bilgilerinde sıkıntı değil ise -kaldı ancak buda sorun olmamalı mevcut durumuna bakılmalı- kısa alıştırma ödeneği aldığı için kredi görev edilmemesi bahşedilen hizmette kusur oluşturur.” ifadelerini kullandı.

Tüketiciyi Koruma Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal / Fotoğraf: SÖZCÜ

SGK KAYITLARINDA SIFIR GELIR GÖRÜLÜYOR

Kısa alıştırma ödeneği alanların SGK kayıtlarında aylık kazançlarının sıfır olarak görüldüğünü gösteren Koçal, “Bilindiği üzere Covid-19 sebebiyle birçok meslek yeri kısa çalışma ödeneğine başvurmuş ve çalışanları kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıştır. Kısa egzersiz ödeneğinden aylık 30 gün üzerinden faydalanan işçiler fiili olarak iş yerinde çalışmadıklarında Sosyal Güvenlik Pirimi Hizmet bildiriminde Pirime Esas Kazanç sıfır olarak açıklama edilir. Kısmi kısa çalışma ödeneği alıp, kısmi çalışanlarda ise sadece çalıştıkları saat ücretleri açıklama edilerek, yetkisiz gün nedeni de kısa egzersiz ödeneği kodu yazılır. Bankalar kişinin bilgilerine baktığında aylık kazancını sıfır gördüğü için kredi vermemektedir. Bunu yapan kamu bankaları sanırım mevzuatı da bütün bilmiyor.” dedi.

HİZMETTE AYRIMCILIK YAPAMAZLAR

Kredilerin herkese görev edilmediğini, bankaların ayrımcılık yaptığını yineleyen Aziz Koçal, “Meslek sahibi kişi veya çalışan iş uygun çalışmaya devam ediyor, kısa alıştırma ödeneği süresi bitince bayağı ücretleri SGK kayıtlarına yansıyacaktır. Kaldı fakat kredi paketi 12 ay ödemesiz. hemen birey yüksek maaşla bir meslek uygun çalışıyor ise kredi süresince egzersiz garantisi var mı, o kişiye kredi veriliyor ise neden bazı iş mensuplarına ve kısa egzersiz ödeneğini alan çalışanlara verilmiyor. Millet bankaları verdikleri hizmette ayrımcılık yapamazlar. Fakat ne eyvah oysa, uygulamada yapıyorlar, krediler birileri aracılığı ile bankaya müracaat edenlere, sicili temiz geliri yüksek olanlara verilmektedir. Yani fazla eksik kişiye verilmekte, bu da bizlere dostlar alışverişte görsün uygulamasını hatırlatıyor.” şeklinde konuştu.

BİRİLERİ MILLET BANKALARINA ANLATSIN

Ödeme gücü olmasına rağmen geçmiş nedeniyle kredi tahsisi yapılmamasının akıl dışı olduğunu söyleyen Koçal, açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

“Kredi verilecek ise, ayrımcılık yapılmadan, ve mevzuatı iyi yorumlayarak, işi olan ve ödeme gücü olan herkese verilmelidir. Kişinin geçmişte ödeme gücü düşüktür, sicili de bozulmuş olabilir. Lakin şimdiki kazanç durumu düzelmiş ise ödeme gücünün de olduğunu belgeleyebiliyor ise sırf geçmişte bir takım aksamaları olması nedeniyle bir takım kredi imkanlarından faydalandırılmaması düşünce işi değildir. Kısa egzersiz ödeneği bölge iş mensuplarının ve çalışanlarının mevcut bir işinin olduğu, kısa alıştırma ödeneği süresi bitince fiili çalışmaya başlayıp bayağı maaşlarını alacaklarını birileri millet bankalarına anlatsın.”

İLGİLİ HABERKamu bankalarından kredi paketiHalk bankalarından kredi paketi

Hakkında

Diğer Haber

TBMM 28’inci Yasama Dönemi başladı

TBMM'nin 28'inci Yasama Dönemi düzenlenen törenlerle başlıyor. En yaşlı üye sıfatıyla MHP lideri Devlet Bahçeli Meclis'teki oturumu yönetirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da törenlere katıldı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]